Dini Soru / Sorular / Maide suresi 44 ayet meali

Maide suresi 44 ayet meali

Sponsorlu Bağlantılar

Maide suresi 44 ayet meali

Soru

Bazıları Allah’ın indirdiğiyle hükmetmeyenler, kafirlerin ta kendileridir” (Maide, 44) ayetine dayanarak şu anki hukuku uygulayanları öğrenenleri hukuk okuyanları kafirlikle suçluyor doğru mu

Cevap

İslamı ve kuranı kerimi sadece yüzeysel anlamda ele alarak ve mealden okuyup bundan fetvalar çıkarmaya çalışarak hüküm vermeye kalkışanlar hem kendilerine hemde bir çok müslümana zarar vermektedirler. Allah’ın indirdiği ile hükmetmeyenler kâfirlerin ta kendileridir ayetide bu konulardan sadece bunlardan bir tanesidir. Halbuki kuranı kerim sadece meali ile açıklanamaz mutlaka onu peygamberin sünnetinden, muhaddis, alim ve müfessirlerin bilgileri ile açıklamak ve anlamak gerekir.

İşte bu meselelerden birisi de “Kim Allah’ın indirdiği hükümlerle hükmetmezse, işte onlar kafirlerin ta kendileridir”(l) Mealindeki ayet-i kerimeden çıkarılan hükümdür. Bu ayetin mealinden hareket edenler, İlahi hükümleri tatbik etmeyen kişilerin “kafir” olduklarını, dolayısıyla bunların Müslüman sayılmayacağını söylemektedirler. Gariptir ki, bu ayet-i kerime İslamın ilk yıllarında da tartışmaya konu teşkil etmiş, Hariciye ve İbadiye gibi sapık mezhepler, günah işleyen Müslümanları küfürle itham etmişlerdir. Hatta Hariciler bu ayete dayanarak “Hakem Hadisesinden” dolayı Hz. Ali’yi tekfir etme cüretini bile göstermişlerdir. Halbuki ümmetin cumhuru, imam ve müçtehidleri, onların bu iddialarını çürütmüş ve bir Müslümanın günah işlemesiyle kafir olmayacağını açıklamışlardır. (et-Tefsirû’l-Kebir)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar Ölümden korkuyorum ne yapmalıyım Soru Hocam belki çok saçma olacak ama namazlarımı kılmaya …

Kedi öldürmenin günahı nedir

Sponsorlu Bağlantılar Kedi öldürmenin günahı nedir Soru Selamun aleykum hocam. Kedi öldürmenin günahı hakkında bilgi …

3 Yorumlar

  1. Peki kafir olmuyorum ancak günahkar oluyorum öyle mi

  2. Değerli kardeşim, bu konuda daha ayrıntılı bir cevabı şu vereceğimiz linke bulabilirsiniz:

    https://www.islamisorusor.com/nedir/sorular/gunumuzde-hukuk-okumak

  3. İbni Abbâs ve Mücâhid (Radıyallâhu an hüm)`ün beyaları vechile; âyet-i celîlenin son cümlesinde gizli bir kayıt mevcuttur ki bunun takdiri: “Her kim Kur’ân’ı reddederek ve Rasûlullâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)`in beyanlarını inkâr ederek Allâh-u Te`âlâ’nın indirdiğiyle hükmetmezse, işte o kimse kâfirdir!” demektir. Zira Ehl-i Sünnet itikadına göre hiçbir günahı işlemek sahibini kâfir etmez, ama yaptığı günahı helâl kabul ederek işleyenler kesinlikle kâfir olurlar. Dolayısıyla Allâh-u Te`âlâ’nın indirdiğinin dışındaki hükümleri doğru kabul ederek ve onlarla hükmetmeyi helâl görerek böyle yapan kimseler âyet-i kerîmenin hükmüne dâhildirler. Ama Kur’ân-ı Kerîm ve hadîs-i şerîflerde geçen bü tün hükümleri kabul ettikleri halde haram işlediklerini bilerek Allâh’ın indirdiğinden başkasıyla hüküm verenler, Müslümanların fâsıklarından olurlar ki; artık işleri Allâh’a kalmıştır, dilerse onları affeder, isterse kendilerine azap eder! Beğavî tefsirinde ulemâdan nakledildiği üzere; bu hüküm, Allâh-u Te`âlâ’nın bir konudaki kesin hükmünü bildiği halde, açıkça ve kasten reddeden kimse hakkındadır. Yoksa bir hüküm kendisine gizli kaldığı için yahut te’vilinde yanlışlık yaptığından dolayı o hükmü reddeden kimse bu tehdide dâhil değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.