Dini Soru / Sorular / Makyajlıyken abdest alınır mı

Makyajlıyken abdest alınır mı

Sponsorlu Bağlantılar

Makyajlıyken abdest alınır mı

Soru

Selamun aleyküm hocam. Ben 23 yaşında bir kızım. Namazımı senelerdir bir türlü oturtturamadım. Başlıyorum sonra bırakıyorum. Dini ilmim var, ama ilmimle amel edemiyorum 🙁 Buda bende vicdan azabı oluşturuyor. Kendimi çok zorluyorum dua edin bana ne olur. Şu an yine başladım ve devam ettirmeye çalışıyorum.
Soruma gelecek olursak: Ben hem üni öğrencisiyim hemde çalışıyorum. Günlük maalesef makyaj yapıyorum. Mesela rimel mutlaka kullanıyorum (kirpik boyasi). Makyajlıyken abdest alıp namaz kıldığım çok oluyor. Bu durumda abdest geçerli mi? Namaza mani mi?

Allah razı olsun..

Cevap

Aleykum selam kardeşim rimel ağırlıklı petrol atıklarından yapılan bir malzemedir. Namaz kılmak için abdest almak farzdır. Abdestsiz namaz olmaz. Her halükarda sonsuz hayatının kurtuluşu için namaz kılman gereklidir. Ayrıca da kardeşim namahreme karşı yapılan ve sunulan makyaj haramdır. Bunları bilmelisin, ne olursa olsun günde 5 kez cennete davetiye veriliyor ve sen bu daveti elinle geri çevirme.

Makyajda kullanılan malzemede ve kozmetikte pis ve zararlı bir madde bulunmamalı, abdest alırken suyu altına geçirmelidir. Şayet içinde pis madde var ve altına suyu geçirmiyorsa, bu halde iken namaz kılınmaz, bir an önce giderilmelidir.
Kadın makyaj yapıyorsa, bunu kocasından ve emin olduğu mahremlerinden (oğlu, babası ve kardeşi gibi) başkasına göstermemelidir. Yabancı erkeklere o şekilde görünmesi ve dışarı çıkması insanı günaha iter. Allah senden de razı olsun kardeşim.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.