Dini Soru / Sorular / Mason ne demek?

Mason ne demek?

Sponsorlu Bağlantılar

Mason ne demek?

Soru

Merhaba hocam. Mason ne demek? Ve ateistlikle arasındaki fark nedir? Lütfen masonluk hakkında bilgi verir misiniz. Teşekkür ederim.

Mason ne demek?

Merhabalar kardeşim. Masonluğun ne olduğunu izah etmek çok geniş ve uzun bir şekilde izah edilmesi gereken bir konudur. Çeşitli isim ve kavramların arkasına gizlenerek çeşitli hedefleri olan bir kuruluştur. Bu konuda bir çok yazılmış ve söylenmiştir. Sizlere bu konuda bu makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

– Masonluğun tarihçesi nedir?

Masonluk prensip itibariyle dünya üzerinde geniş bir kurum. Masonlardan yada mason denilen kişilerden oluşan bir kurumdur. İlk kez ortaya çıkışı 18’ci yüzyılın başlarında ingiltere’nin Londra oldu. Ama ondan sonra da Fransa’ya ve sonra tüm Avrupa kıtasına yayıl. Daha sonra Amerika’ya yayılıyor, ve daha sonra da tüm dünyayı sarıyor. Mason kelimesini eğer batı dillerinde ele alacak olursak: Duvarcı veya Bina yapan kişi anlamına gelir… ama Türkçemizde bu anlamda kullanılmadığı için: mason Türkçede doğrudan doğruya bir mason kuruluşunun üyesi anlamına gelir.

Kendi kaynaklarına göre Masonluğun Doğru Tanımı:

“Masonluğu doğru tanımlamanın zorluğundan söz edip konuyu geçiştiremeyiz”… Noksan bile olsa, bazı tanımlar yapabilmeliyiz. İşte bu tanımlardan birkaçı: ” Masonluk, kendine özgü bir kuruluşu ve bir örgütlenme şekli olan, sosyal içerikli bir dernektir “… Masonluk, olgunlaşmak ve yetkinleşme yolunda ilerlemek isteyenler için, düşünsel ve töresel, insancı, yani insanı, eşitliği ve kardeşliği esas alan (hümanist) nitelikli bir kurumdur. Masonluk, öncelikle akıl verilerine dayanarak ve bilimsel yöntemlerle gerçekleri araştırma yöntemi ve sanatıdır. Masonluk, amaçlarının gerçekleştirilmesine gönül vermiş, ilkelerini içtenlikle benimsemiş, “mason” denilen kişilerin topluluğudur.

Masonluk, özgür düşüncelerin üretildiği, bunların özgürce görüşülüp tartışıldığı bir ortamdır… Masonluk iyiyi, doğruyu, güzeli benimsemeyi öncelikle tutan bir yaşam biçimidir. Fakat Masonluk tek başına bunlardan hiçbiri değildir. Masonluk bunların hepsidir; hatta çok daha fazlasıdır. Masonluğa bir olumsuz ön yargı ile bakanlar, masonları çeşitli bakımlardan suçlayıp onları ve Masonluğu kamu oyunun gözünde küçük düşürmeye çalışanlar, sözlüklere Masonluğun tanımı için birtakım başka karşılıklar da yerleştirmişlerdir. Masonluğu birtakım doktrinlerle özdeşleştirenler, masonları belirli bir ulusun uyduları gibi göstermeye çalışanlar da olmuştur. Masonluğun ne olduğunu ve ne olmadığını bilmeyenlerce kötülenmesinde, çok kötü bir şey olduğunun sanılmasında, bir zamanlar kasıtlı olarak yapılmış yukarıdaki gibi mecazi tanımların, ipe sapa gelmez suçlamaların etkisi vardır. Böyle kasıtlı tanımların ve nitelendirmelerin yapılmış olması, Masonluğun amaçlarının ve ilkelerinin, birtakım kişilerin ve belirli zümrelerin görüşlerine ters düşmesi, işlerine gelmeyişi, hatta çıkarlarını zedelemesidir.

Masonluğa saldıranların ve masonları kötüleyenlerin en büyük korkusu, Masonluğun ne olduğunun ve ne olmadığının toplumda iyice ve açıkça anlaşılmasıdır. İşte şimdi biz, bunu yapıyoruz: Masonluğun ne olduğunu herkese açıkça anlatıyoruz. Masonluk üzerine örtülmüş sis perdesini kaldırıyoruz. Bu açıklamaları yapışımızın nedeni yanlış anlaşılmasın. Masonluğa saldıranlara ve masonları suçlayanlara yanıt vermekte değiliz. Masonluğun ne olduğunu, bu konudaki gerçekleri öğrenmek isteyenlere bilgi vermek istiyoruz. Eğer siz bu konuda gerekli bilgileri edinmek istiyorsanız, şu soruların yanıtlarını bulmalısınız:

– Masonluğun amaçları nelerdir?

Masonluğun bir evrensel amacı var… bu evrensel amaç dünya yüzündeki tüm toplumların ve tüm insanların barış ve kardeşlik içinde bir arada olmaları. Fakat bu bir ülkü gelşecekte gerçekleşmesi düşünülen bir ülkü… bunun için de bir alt aşamada belki tolumlar ve insanlar arasında toplumların ve insanların birbirleriyle çatışmalarına yol açan etkenlerin ortadan kaldırılabilmesi için yapılan bir takım çalışmalar var. Bu çalışmalar masonlukta belki başka kurumlardan farklı bir biçimde yapılabiliyor. Bu farklılıkta masonluğun kurumsal bir etkinlikte bulunmaması yada kurum olarak herhangi birşey yapmaması… bunun için ancak ve ancak kişileri yetiştirmesi yani masonları yetiştirmesi ve masonların yapabilecekleri bireysel çalışmalarla bunun gerçekleşmesi, burada da bir amaç daha ortaya çıkıyor: toplumları oluşturan bireylerin bu amaca uygun bireyler olarak yetişmelerini yada kendi kendilerini yetiştirmelerini sağlamak.

– Masonluğun ilkeleri nelerdir?

Masonluğun temel ilkeleri özgürlük eşitlik ve kardeşlik diye üç ayrı ilkenin bir araya getirilmesiyle oluşur… kuşkusuz bu ilkeler yalnız masonluğa özgü değildir. İnsanlığın tümüne özgüdür ama masonlukta da kullanılan üç temel ilkeler bunlardır. İnsanlar için özgürlük insanlar arasında eşitlik ve tüm insanların kardeşliği. Evrensel ilke diye birşeyden söz etmek olanaklı değildir… çünkü mason kuruluşların arasında ilkeler bakımından bir takım farklılıklar vardır ama evrensel bir amaçtan sözetmek söz konusu olabilir. Evrensel amaç ta tüm insanların ve tüm toplumların barış ve mutluluğunun sağlanmasıdır. İlkeler bu aöaçlar için yapılacak olan çalışmalar için geçerli olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

3 Yorumlar

  1. ALLAH razi olsun hocam. Baya ayrintili cep vermisiniz. Zamaninizi aldim. Hakkinizi helal edin.

  2. Cok garip! resmen masonlugun reklamini yapmissiniz. Tarihte Stalin masonluk altinda darvin teorisini kabul edip hayata gecirmeye calismis milyonlarca insanin dini inanclarini yok etmek icin tanrinin olmadigini, dua edilerek hicbirseyin olmayacagini zorla kabul ettirmek icin acliktan yaklasik 5 milyon insan olmustur. Kiliseler yikilmis ve putlar yapilmistir ve Leninde ayni sekilde insanlara masonluk altinda zulum etmis ve yine milyonlarca insan olmustur. Cinde masonluk adi altinda yine insanlara eziyet edilmis ve devlete kole olarak calistirilmismis ve gereksiz yere metal ocaklarinda olmuslerdir. Masonlugun mertebesinde en son yahoa inanisi vardir buda yahudulerin bir plani oldugunu gosterir.
    Kusura bakmayin ama yukarda yazilanlar ile mutabik deyilim
    Saygilarimla.

  3. Düzeltme!
    yazilan cevabim kominizm ile ilgili idi ama masonluk yahudilerin kurdugu bir sistem oldugu ve butun bu sistemin saadece guc olusturmak ve vaadedilen topraklarin alinmasi amaci iledir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.