Dini Soru / Sorular / Meniyi engellemek gusül gerektirirmi

Meniyi engellemek gusül gerektirirmi

Sponsorlu Bağlantılar

Meniyi engellemek gusül gerektirirmi

Soru

Boşalmayı engellemek guslü bozar mı? İstimna yaparken boşalmayı engelleyip 15-20 dk sonra boşalmak guslü bozar mı?

Cevap

Selamun aleykum. Meniyi gusül abdesti almamak için engellemek hem bir hiledir hemde sağlık açısından bir çok zararları vardır bunu yapmamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca mastürbasyon ancak zinaya düşme tehlikesi durumunda helal olur. Fıkıhtaki durumu ise şu şekilde geçmektedir:

Şehvetle yerinden ayrılıp, şehvet kesildikten sonra dışarıya atılan meniden dolayı da Ebû Hanife ve İmam Muhammed’e göre gusül lâzım gelir. Ebû Yûsuf’a göre lazım gelmez. Bu duruma göre, rüyada veya bir kadına bakma sonucunda, şehvetle yerinden ayrılan menî, cinsiyet uzvu tutulup şehvet sükün bulduktan sonra dışarıya akıtılsa ilk iki imama göre gusül abdesti gerekirken, Ebû Yûsuf’a göre ise, menî şehvet kesildikten sonra dışarı aktığı için guslü gerektirmez. Bu sonuncu görüş yolculuk halinde veya kış mevsiminde kolaylık sağlar. Bu yüzden, bu görüşün fetvaya esas olan görüş olduğunu söyleyenler vardır. (el-Fetâvâl-Hindiyye, Beyrut 1400/1980, I, 14).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: meniyi engellemek gusül gerektirirmi

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

2 Yorumlar

  1. Surekli meni gelio ve bunu engelleyemiyorum surekli gusul abdesti aliyorum ondan sonra bidaha gelio namaz kilamiyorum kac haftadir ne yapmam gerekio

    • Sürekli meni nasıl geliyor bunu açıklaman gerekir ki ona göre cevap verebilelim. Yukarıdaki yazıda bu konu izah edilmiştir. Başka bir sorun varsa bunu izah etmen ve kadın yada erkek olduğunu söylemen gerekir. Yoksa bir hastalık olmadan meninin kendi kendine gelmesi pek mümkün değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.