Dini Soru / Sorular / Mescidi nebinin eğitim ve öğretimdeki rolü nedir

Mescidi nebinin eğitim ve öğretimdeki rolü nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Mescidi nebinin eğitim ve öğretimdeki rolü nedir

Soru

Selamun aleykum hocam. Medine döneminde mescid-i nebi’nin eğitim ve öğretimdeki rolü nedir kısaca özet şeklinde açıklar mısınız?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Mescidi nebevi asrı saadet döneminde bir çok amaç için kullanılmaktaydı. Özellikle eğitim ve öğretim alanında büyük bir fonksiyonu yerine getirmekteydi.

Mescidi nebinin eğitim ve öğretimdeki rolü:

– Mescidi nebevide suffe denilen ve sürekli eğitim alan bir grup sahabi vardı. Suffe’de kalan öğrencilerin sayısı yüzü aşkındı. Peygamberimiz onlarla yakından ilgilenir, onların eğitim ve öğretmiyle meşgul olurdu.

– Yabancı dillerin öğretimi de yapılmaktaydı. Bu bir örnek olarak Peygamberimiz, Zeyd bin Sabit’e İbranice’yi öğrenmesini istemiş, o da Peygamberimizin isteğini yerine getirerek kısa sürede öğrenmiştir.

– Peygamberimiz, başta Kur’an eğitimi olmak üzere Müslümanlara ziraat, tıp matematik savaş teknikleri, atıcılık, binicilik, yüzme gibi bir çok alanda bilgi elde etmelerini öğütlerdi.

– Bedir savaşında esir alınan müşrikler, Müslümanlara okuma yazma öğretmeleri karşılığında serbest bırakılmış, bu durum, Müslümanlar arasında okur-yazarlık oranını arttırmıştı.

– Peygamberimiz kadınların eğitimine de önem vermiş, onlar için özel bir gün tayin etmişti. Bu sayede, bilgili birçok kadın yetişti. Hz. Aişe, Hz. Fatıma, Ümmü Habibe, Esma, Safiyye bunlardan birkaçıdır.

– Peygamberimizin güzel sanatların bazı dallarıyla ilgili tavsiyeleri de olmuştur. O: “Allah güzeldir, güzeli saver” buyurmuştur. Hz. Ali’ye yazıyı güzel yazmasıyla ilgili tavsiyelerde bulunan Peygamberimiz, Hz. Hassan bin Sabit ve Abdullah bin Revaha gibi şairleri desteklemiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.