Dini Soru / Sorular / Meslek seçimi kader mi?

Meslek seçimi kader mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Meslek seçimi kader mi?

Soru

Hangi meslek sahibi olmam kader mi? Mesela ben doktor olmak istiyordum ama şartlardan dolayı okuyamadım işçi oldum. Benim suçum mu yoksa kader mi böyle istedi?

Cevap

Allah önce çalış, çabala sonra tevekkül etmemizi ister. Elinden geleni yapacaksın sonra Allah sana en hayırlısını verecektir zaten. Yaptığımız hataları veya isteklerimizi çabalamadan kader diyemezsiniz. Allah çalışana yardım eder. Mesela ölüm kaderdir. İnsanın doğması bir kaderdir. Önce tedbirini al sonra Allaha bırakmak gerekir. Bana göre bu kader değildir bazı şeyler kendi elinde. Ben ilk üniversite sınavına girdiğimde istediğim bölümü kazanamamıştım ben eğer bu benim kaderim de var ne çalışacağım ne çabalayacağım deseydim 2. girdiğimde sınavda başarılı olamazdım demek ki ilk girdiğim zaman çok verimli çalışmamışım ki hakettiğim bu kadarmış şimdi bu benim hatam kaderi şuçlayabilir miyim? 2. sınavımda çok çalışmıştım Allahın izniyle hakkettiğimi aldım. Farkettiyseniz hakketiğimi dedim altını çizerim. Allah çalışanı çabalayanı boş çevirmez. Değerli hocamız ne der bilmem ama bu benim düşüncem. Hayırlı günler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: meslek kader mi, iş seçimi kader midir, meslek seçimi kader mi, yaptığımız meslek kaderimiz mi

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

3 Yorumlar

  1. Allah her şeyi önceden bilir bunu asla yok sayamayız ama kendi irademize de bırakmıştır. Bilmek ayrıdır yapmak ayrıdır. Yol kavşağında, hangi yoldan gideceğimize kendimiz karar veriyoruz. Hayat ise, yol kavşaklarıyla dolu.
    Şu halde, bilerek tercih ettiğimiz, hiçbir zorlamaya maruz kalmaksızın karar verip işlediğimiz bir suçu kendimizden başka kime yükleyebiliriz?

  2. Selamun aleykum. Gamze hanım kardeşim. Ellerine sağlık cevabın çok yerinde. Öncelikle kaderin ne olduğunu bilmek lazımdır. Kader kısaca, Allah’ın ezelde ve ebed de neler olacağını bilmesidir. Eğer kendi irademizle seçimimiz olmasaydı bu hayatta imtihan da olmazdı. Eninde sonunda Allah’ın takdir ettiği yani onun bildiği olacaktır ama bu aynı zamanda bizimde çabalarımız, kararlarımızla da ilgilidir. Birbirinden tamamen bağımsız değildir.

  3. Ben okumayı çok istiyordum ama ailem için çalışmak zorundaydım ve okulu bıraktım o yüzden yoksa bende okur herşey kazanırdım ama mecburıyetten olunca elinden birşey gelmiyor bunu soruyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.