Dini Soru / Sorular / Mezhep ihtilafları

Mezhep ihtilafları

Sponsorlu Bağlantılar

Mezhep ihtilafları

Soru

Alimlerin ittifakla küfür demediği konular ne olur?

Selamün Aleyküm. Dinimizislam sitesinde vesvesenin altında eğer bir söz hanefi mezhebine göre küfür diğer mezhebe göre küfür değilse hatta bir alim bu söz küfür değil dese bile (hani 1000 alimden 999 gibi demek istemedi sanırsam) ALLAH o alimin sözünü de kabul edip küfür saymaz dedi. Cümle şu Allah’u teâlâ o bir âlimin ictihadına göre o sözü küfür saymaz. Onun için, her sözde küfür arayarak vesvese etmemelidir. Bu söz doğru olabilir mi? Yani mesela islam-tr,islamiforum,fetva meclisi,islami nida gibi birkaç sitede dizi-film hakkında küfür değil dediler fakat başka biri küfür dedi. Şimdi alimlerin çoğu küfür değil dediyse atıyorum veya azımsanmayacak bir kısmı küfür değil dediyse o söz veya hareket küfür olmaktan çıkar mı??

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Öncelikle güvendiğin emin olduğun bir iki site veya kaynak olsun sadece bunları oku ve istifade etmeni tavsiye ederim. Mumsema, Fetva meclisi ve sorularla islamiyet gibi siteler olabilir. Çok güvenilir olmayan siteler bulunmaktadır. Her sözde küfür arayarak vesvese etmemelidir sözü çok doğrusudur. Mezheplerimiz ve alimlerimizin görüşleri bizler için bir rahmettir, kolaylıktır buda doğrudur. Eğer konu küfür ve şirk olursa dikkat edilmeli ve titiz olunmalıdır. Herşey için illa da bir fetva aranmamalıdır. Ama bir ihtiyaç hasıl olduğunda elbette fetvaya da başvurulmalıdır. Allah’a emanet ol.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.