Dini Soru / Sorular / Midye harammı helalmi

Midye harammı helalmi

Sponsorlu Bağlantılar

Midye harammı helalmi

Soru

Selamun aleykum benim bi sorum olacakti malum izmirin midyesi meshurdur bende seviyorum siz diyorsunuz ki midye haramdir ama görüyorum ki ne kuranda ne hadislerde bir tane bile delil yok hicbirseye dayanmadan haram diyorsunuz kuranda nelerin haram oldugu gayet belirtilmis kan domuz alkol les bunlar haram denilmis birde maide suresinde deniz urunlerini avlamak yemek helal kilindi demis ee nasil haram oluyormus.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Kuranı kerimde şöyle geçmektedir:

“Taze et yemeniz için denizi sizin hizmetinize veren Allah’tır.” (Nahl, 16/14)
mealindeki âyet-i kerime ile,

“Denizde avlanmak ve onları yemek size helâl kılındı ki; hem size hem de yolcu olanlarınıza faydalı olsun.” (Mâide, 5/96)

Bu dediğin şekilde kesinlikle deniz ürünlerinin tamamı helaldir. Bu konuda ihtilaf iki noktada olmuştur. Birincisi hem denizde hemde karada yaşayabilen hayvanların bu kısma girip girmediği hakkında ihtilaf olmuştur ki bu ürünler hanefilerde de şafiilerin görüşünde de yemek caiz değildir. İkincisi ise özellikle hanefi mezhebinde harama yakın olarak görülen midye ve yengeç gibi ürünlerin aslında balık cinsinden olmadığı ve görünüş olarak insana iğren elen ve öyle kabul edilmesinden dolayıdır.

Yukarıda meallerini verdiğimiz âyet-i kerimeden hareket eden Şâfiî, Mâlikî ve Hanbelî mezhebi âlimlerine göre, deniz hayvanlarının, yani suyun içinden başka bir yerde yaşayamayan hayvanların hepsi, nerede bulunursa bulunsun, ister balık şeklinde olsun, isterse başka cins ve şekide bulunsun, helâldir, yenebilir. Yine aynı mezheplere göre, bu hayvanların isimlerinin farklı olması, diri veya ölü olması; yakalayanların Müslüman veya gayri müslim olması hükmü değiştirmez.

Mâlikî mezhebi hiçbir deniz hayvanını istisna kılmazken, Hanbelî mezhebi yılan balığını habis saydığı için; Şâfiî mezhebi de kurbağa, yengeç ve timsah gibi hem denizde, hem de karada yaşayabilen hayvanların etinin yenilmesini haram olarak vasıflandırmaktadır.

Hanefî mezhebine göre ise, balık sûretinde olmayan deniz hayvanlarının etlerini yemek haramdır. Buna göre, daima suda yaşayan, suda barınan hayvanlardan her çeşit balık eti yenebilir. Kalkan balığı, sazan balığı, yunus balığı, yılan balığı bu kabildendir. Fakat, diğer su hayvanları caiz değildir. Midye, istiridye, istakoz ve yengeç gibi hayvanların yenilmesi helâl olarak kabul edilmemektedir, haram sayılmaktadır. (el-Mezâhibu’l-Erbaa, 2/5)

Bu esaslara göre, midye, istiridye, kalamar gibi deniz hayvanları Şâfiî, Mâlikî ve Hanbeli mezheplerine göre yenebilirken, Hanefî mezhebine göre yenilmemektedir. Hanefî mezhebinin haram saymasının sebebi, bu çeşit hayvanları gerek görünüş, gerekse yenen kısımları itibariyle hoş olmaması, çirkin ve pis sayılmasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.