Dini Soru / Sorular / Münafık münafık olduğunu bilir mi

Münafık münafık olduğunu bilir mi

Sponsorlu Bağlantılar

Münafık münafık olduğunu bilir mi

Soru

Hocam kişi dünyadayken münafık olduğunu anlayabilir mi? İtikadi olarak münafık olanların dönüşü yani tövbesi kabul olur mu?

Cevap

Merhabalar. Münafık, özünde gerçekten iman etmemiş, insanlara nifak tohumları ekmeye çabalayan, müslüman görünen ve görünürde müslüman gibi yaşayan kişilerdir. Elbetteki nice af dileyen kafirler, katilleri bile Allah affetmiştir. Yeter ki kişi günahında pişman olsun, tövbesinde samimi olsun.

“Münafığın alâmeti üçtür: Konuştuğu zaman yalan söyler, vadettiğinde vaadinden döner, kendisine bir şey emanet edildiğinde emanete hıyanet eder.” (Tirmîzî, Îman, 14)

(Tevbe,102) Diğerleri günahlarını itiraf ettiler, onlar salih bir ameli bir başka kötüyle karıştırmışlardır. Umulur ki Allah tevbelerini kabul eder. Hiç şüphesiz Allah bağışlayandır, esirgeyendir.

(Tevbe,118)(Savaştan) Geri bırakılan üç (kişiyi) de (bağışladı). Öyle ki, bütün genişliğine rağmen yeryüzü onlara dar gelmişti ve O’nun dışında (yine) Allah’tan başka bir sığınacak olmadığını iyice anladılar. Sonra tevbe etsinler diye onların tevbesini kabul etti. Şüphesiz Allah, (yalnızca) O, tevbeleri kabul edendir, esirgeyendir.

Münafıkların büyük çoğunluğu kötülükleri yapıp-edip, yaşlılık dönemlerinde veya öleceklerini anladıklarında da tövbe edebileceklerini düşünürler. Öleceklerini sezinledikleri anda ettikleri tövbenin kabul edilmeyeceğini Allah bir ayette şöyle belirtmektedir:
Tevbe; ne kötülükleri yapıp-edip de onlardan birine ölüm çatınca: ‘Ben şimdi gerçekten tevbe ettim’ diyenler, ne de kafir olarak ölenler için değil. Böyleleri için acı bir azab hazırlamışızdır. (Nisa Suresi, 18)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: münafığın tevbesi, münafıkların tövbesi kabul olurmu

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.