Dini Soru / Sorular / Muska yapmak günah mıdır

Muska yapmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar

Muska yapmak günah mıdır

Soru

Hocam bir insana aileye veya başka bir şeye Muska yapmak yani bir nevi sihir oluyor yanılmıyorsam günah mıdır. İyi ya da kötü olsa değişir mi. Yapılan muskalara nasıl müdahale edilir bozmak mümkün mü. Allah razı olsun

Cevap

– Manası anlaşılmayan içerisinde ne olduğu belli olmayan yazıların yazılması ile yapılan her türlü muskanın ve benzeri şeylerin haram olduğu hakkında görüş birliği vardır. Bu tür şeyleri taşımamak ve yapılanları bulunduğunda onları yakarak imha etmek en doğru olanıdır. Bu tür muskalar hakkında iki yol vardır her ne kadar birbirine zıt gibi görünsede aslında öyle değildir. Ayet ve hadislerle edilen duaların caiz olduğu hakkında görüş birliği vardır. Asıl haram olanlar ise çeşitli anlaşılmayan söz ve tılsımlarla yapılanlardır. Bu konuda bir hadisi şerifte şöyle buyrulmuştur:

“(İçerisinde sihre ya da küfre ihtimali bulunan anlaşılmaz sözleri) okuyarak (hasta) tedavi etmek, muska takmak ve sevgi ilacı yapmak şirktir.” (Ebu Davud, Tıb, 17)

– Kur’an âyetlerini, Allah’ın güzel isimlerini ve Hz. Peygamber’in öğrettiği duaları ve bunlardan alınan ilhamla yazılan dua ve münacatları okumanın caiz olduğunda ittifak vardır.

Tekili “temîme” olan “temaim” kelimesi ise muska demektir. Abdullah bin Ömer Peygamberden (sav) şöyle rivayet etmiştir: “Sizden biriniz uykuda korkarsa şöyle desin: ‘Allah’ın gazab ve azabından ve kullarının şerrinden, şeytanların vesvesesinden ve yanıma gelmelerinden eksikliği olmayan Allah’ın sözlerine sığınırım.’ O zaman, hiçbir şey ona zarar vermez.”

Abdullah bin Amr onları temyiz çağına gelen çocuklarına öğretir, temyiz çağına gelmeyen çocukları için yazıp onların boynuna asardı. (Tirmizi, Daavat, 94)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.