Dini Soru / Sorular / Müslüman bir ailede doğmak

Müslüman bir ailede doğmak

Sponsorlu Bağlantılar

Müslüman bir ailede doğmak

Soru

Benim ailem dini noktada biraz eksikler ama ben elimden geldiğince dini vecibelerimi yapmaya çalışıyorum. Bu aileyi bana nasip eden Allah Teala. Eğer Allah bana daha dindar bir aile verseydi bende daha dindar olabilirdim ahiretim daha iyi olabilirdi ama olmadı. Allah bunun karşılığını verecek mi? Çünkü bu adaletsizlik ve Allah Adl dir. Mesela oldukça dindar ailelerin dindar olmayan çocukları var ben hakkettiğimi düşündüğüm halde benim dindar ailem yok. Allah bunun karşılığını nasıl verecek?

Cevap

Sevgili kardeşim, hiç şüphe yoktur ki Allah en adildir, Allah’ın adaletini sorgulamak Allah’ı gerçekten iyi tanımadığını gösteriyor, çünkü Allah’ı tanısaydın zaten bu soruyu sormazdın ya da cesaret edemezdin. Çok dindar bir ailenin çocuğu ateist olabiliyor, o aile ne yapacak peki. Eğer sen şu an diyorsan benim ailem dindar olsaydı ben de iyi bir müslüman olurdum, benim suçum yok, o zaman Allah sana ‘aklını’ neden verdi. Buraya bu soruyu düşünüp de yazabiliyorsa insan, aklı doğrultusunda pekala şahane bir müslüman da olabilir.
Hz. Adem bir peygamberdi, çocukları Kabil kardeşi Habil’i öldürdü. E hz, Adem dindar değil miydi ki oğlu dünyadaki ilk cinayeti işleyen insan oldu, cehenneme gitti. Burada hz Adem’in suçu ne ki, Allah Kabil’e de akıl vermişti. Ama o şeytana uydu. Demek ki Allahu teala insanlara bu yüzden akıl vermiş güzel kardeşim. Kabrine ailenle giremeyeceksin kardeşim. Allah’a emanet ol.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.