Dini Soru / Sorular / Müslüman bir erkeğin, ateist veya agnostik bir kadınla evlenmesinde dinen sakınca var mıdır ?

Müslüman bir erkeğin, ateist veya agnostik bir kadınla evlenmesinde dinen sakınca var mıdır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Müslüman bir erkeğin, ateist veya agnostik bir kadınla evlenmesinde dinen sakınca var mıdır ?

Soru

Merhaba hocam, Müslüman bir erkek müslüman olmayan hangi dine mensup olan kadınlarla evlenebilir? Cevabınızı bekliyorum Allah razı olsun.

Cevap

Dinimize göre bir Müslüman erkek, Müslüman olmayan ehli kitap olan yani yahudi ve hristiyan dinine mensup olan bir kadınla evlenebilir. Müşrik, ateist ve diğer dinlere mensup olan kadınlarla evlenmek caiz değildir Fakat Müslüman bir kadın ancak Müslüman bir erkekle evlenebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

4 Yorumlar

 1. Ben bu hükmü bilmiyordum ve evlendim.. Elhamdülillah müslümanım.. Eşim Allah’a inaniyor ancak hic bir kitaba inanmadigini soyluyor. 1 yasinda bir bebegimiz var.. Ben simdi mürted mi oluyorum.. Boşanmam mi gerekiyor..

 2. Değerli kardeşim. Maalsef öyle bir nikah batıldır yani geçerli değildir. Mürted olunmaz öyle bir şeyden dolayı. Ancak dinen nikahlı değilsiniz.

 3. neden erkekler istedikleri kadar özgür olabiliyorlar da kadınlar neden olamıyor erkekler 1 den fazla kadınla istedikleri gibi evlenebiliyorlar.ancak kadınların buna hakkı yok.ve erkekler başka dine mensup adamla evleniyor da kadın neden evlenemiyor.ben hristiyan bir arkadaşımı müsliman yapmak istiyorum kız islamda erkek -kadın eşitliliğinin olmadığını söylüyor cevap veremiyorum.şu anda yabancı ülkelerde islam bu yüzden dışlanıp sevilmiyor.bunun nedenini açıklar mısınız?amacım islamı kötülemek değil ama keşke biraz daha kızlara önem verilse yani belkide hocalar bunu aktaramıyor islamı kötülemiyorum gerçekten ama belkide eksik bilgi verebilirsiniz belkide kızlara önem veriliyor ama siz bunu eksik aktarıyor olabilirsiniz.neyse yanlış anlaşılmak istemiyorum ama herkes bu konuyu açınca ben susmak istemiyorum yardım ederseniz sevinirim

 4. Selamun aleykum. Erkeğin 4 kadınla evlenmesi özgürlük değil, ağır sorumluluktur yani bu her erkeğin harcı değildir. Bu nedenle 4 kadın hakkınız olsa da siz tek eşliliği tercih edin diyor Rabb’imiz. 4 kadınla evlenme şartı ancak hepsine eşit davranacak erkek için geçerlidir tabi diğer eşlerin de gönülleri olmak zorundadır.

  Erkek, 4 kadına da bakabilirken bir kadın 4 erkeğe nasıl bakabilir ki? Öyle ya nikahına alan kişi; senin, maddi manevi sorumluluğunu alıyorum demiş oluyor. Yani kadının bir erkeğe bakması bile mantıksızken bir sürü erkeğe bakması, hepsine her gün ayrı kadınlık yapması imkansızdır. Çünkü kadının fıtratında böyle bir şey yoktur; kadın narindir, zayıftır ve gücü azdır.

  Hristiyan arkadaşınız ya da bir başkası, ne Kur’an’da ne sünnette; kadını aşağılayan, ikinci sınıf vatandaş olarak gören tek bir ayet ya da tek bir sahih hadis bulamaz. Aksine kadına değer veren tek din İslam’dır. Hatta dünya üzerinde kadına seçme-seçilme hakkını ilk olarak peygamberimiz (sav) vermiştir.

  Yabancı ile evlenme hususunu tamamen mantık çerçevesinde açıklayalım: Müslüman erkek, hristiyan ya da musevi kadınla evlenebilir; erkek evlilikte sözü geçen, hüküm sahibi taraftır. Allah inancı olan musevi ya da hristiyan bir kadını alan müslüman erkek, karısının müslüman olmasına sebep olabilir. Müslüman kadın, kafir erkekle evlenirse yine evlilikte sözü geçen erkek olacağından kadın zamanla kafir olabilir, doğacak çocuklar da babaya tabi olduğundan kafir olabilirler. Bunu bilerek evlendiğinden çocukların kafir olmasının vebali de kadının olur. Bu nedenle müslüman kadın, kafir erkek ile evlenemez. Evlense de nikahı geçerli değildir.

  İslam’da insan hakkı esastır, kadın-erkek ayrımı ya da eşitsizliği söz konusu dahi değildir. Erkek egemen toplumlarda kadına değer verilmediği, kadının hayata belki de 10-0 geride başladığı doğrudur fakat bunu İslam’a mâl etmek kabul edilecek bir şey değildir. Tamamen toplumun geçmişten gelen ve değişmesi çok zor kadına bakış açısından kaynaklanmaktadır. Veda Hutbesi’nde erkeklere; kadınlar Allah’ın sizlere emanetidir, onlara iyi bakın diyor hz peygamber (asm).

  Şunu da söylemeden geçemeyiz; İslam, kadına seçme-seçilme hakkı tanımışken Orta Çağ’da, Avrupa’da, kadın maalesef ki cadıdır, insan değildir diye kazıklara bağlanıp, diri diri ateşe veriliyordu. Biz de bunun gibi gayrimüslim memleketlerde olan; kadınlara, sırf kadın oldukları için çektirilen işkenceleri ve katliam gibi daha pek çok örnekleri Hristiyanlığa mâl etsek ne kadar abesle iştigaldir, ne kadar saçma olur, şüphesiz..
  Vesselam.

  Rus elçisi II.Abdülhamid Hana sorar: Kadınlarınızı böyle fazla sokağa çıkartmamak suretiyle onlara eziyet etmiş olmuyor musunuz? Cevap: Ekselans, siz kıymetli mücevherlerinizi ortada mı tutarsınız. Elçi, hayır, sağlam kasalarda saklayarak onları koruruz cevabını verince, Abdülhamid Han, kadınlar bizim en kıymetli mücevherlerimiz olduğu için böyle koruma altına alırız, der.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.