Dini Soru / Sorular / Nali şerif nedir

Nali şerif nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Nali şerif nedir

Soru

Nali Şerifle İlgili Hükümler

Nal şerif kolyeleri boyuna takmanın hükmü. Yine nal şerif yapılmış kutulara konmuş çıkartılırken selevat getirilip öpülüyor. (bu yapma nal şerifleri parayla satıyorlar) bunun hükmü nedir? teşekkürler.

Kerim Kiraz

Cevap

Selamun aleykum Kerim kardeşim. Nalin-i şerif olarak bilinen bu dualar ve benzeri şeyler hadisi şeriflerde veya sahabilerin hayatında yoktur. Asıl olan peygamberin sünnetini yaşamaktır salih amelller işlemektir. Doğru olanı budur. Kendisiyle amel etmeyenin taşıyacağı kuranın ona ne ölçüde faydası olabilir yani asıl olan ameldir taşımak takmak veya satmak değildir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

4 Yorumlar

  1. sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim hayırlı çalışmalar selamünaleyküm kerim kiraz

  2. selamunaleykum benim sorum şu bazı camilerde sakalı şerif olduğu söylenen şişeler bu ne kadar peygamber efendimize aittir ve tazimle selavat getirilerek bakılmaktadır. Ayni şekilde yapma nali şerifler, kolye şeklinde olanı veyapma nali şerifler tazimle selavat getirilmekte ve öpülmekte kanımca affınıza sığınarak özü bırakıp ayrıntıylamı uğraşılıyor kuranı dikkatli özümseyerek okuyup anlamak günlük hayata uygulamak ve Allahın rızasına uygun yaşamak şirkten haramdan uzaklaşmak teşekkür ederim.

    Kerim Kiraz

  3. sakalı şerif tazimle selavat getirilmesi

  4. Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemi hatırlatan her şey bizim için değerlidir, önemlidir. Bilhassa sakal gibi aynı zamanda bizim için de Sünnet olan bir değer nasıl önemli olmaz? Yalnız şu iki hususu da gözden kaçırmamalıyız:
    a- Şu anda elimizde O’nun sakalından olduğuna dair bize gösterilen sakal parçalarının O’na ait olduğuna dair elle tutulur ciddi bir belge yoktur. Bir umut ve temenni ile bakılıyor konuya.
    b- Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin fiili Sünnetleri mesela sakal Sünnet’i tatbik edildiğinde o ziyaretten ölçülemeyecek kadar daha değerli bir iş yapılmış olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.