Dini Soru / Sorular / Namaz kılarken sesli okumak

Namaz kılarken sesli okumak

Sponsorlu Bağlantılar

Namaz kılarken sesli okumak

Soru

Öğle ve ikindi namazlarının kılınış şekli

Hayırlı,mutlu günler günler hocam; gündüz kılınan namazların yani öğle ve ikindi namazlarının kişinin içinden,tamamen sessiz bir şekilde okunması gerektiğine dair bir iki sitede yazı okudum.Fakat başka sitelerde de -yanlış anlamadıysam- bütün namazların dıştan kendimizin duyacağı bir şekilde okunması gerektiği,tamamen sessiz bir şekilde yapılan namazların sahih olmayacağı yazıyordu.Bu durumda öğle ve ikindi namazları da kendimizin duyacağı kadar sesli bir şekilde kılınmalı ama bu sefer ilk yazdığım bilginin tersi oluyor.Kafam karıştı,hangi bilgi doğru?

Cevap

Namazda kıraat farzdır ve iki türlüdür. Gizli ve açık. Gizli kıraat; kişinin kendi duyacağı kadar okumasına denir. Kişinin sesini duyması şarttır. Ses de ağızdan lafız olarak çıkmalıdır.

Burada önemli olan dil ile telaffuz etmek ve telaffuzumuzun farkında olmaktır. İlla ses kulağımıza kadar gelecek diye bir durum yok. Dışarda gürültü var diye sesi duymasak sesi yükseltmeye gerek yoktur. Normal şartlarda sessiz bir ortamda kendi duyacağımız kadar kısık bir ses nasılsa o şekilde okumak gerekir. Bu sesten yanımızdaki kimseler rahatsız olmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

  1. Teşekkür ederim.Bu verdiğiniz bilgi tek başına kılınan namazların yanı sıra cemaatle kılınan bütün vakit namazları için de geçerlidir,değil mi?Yani cemaatle kılınan namazlarda rükuda,secdede ve oturuşlarda yapılan tespih ve dualarda da yine kendi duyacağımız kadar kısık sesle mi okumak gerekir,doğru mu anladım?

  2. Bu cevabımız bütün namazlar içindir. Yalnız veya cemaat halinde sessiz okunan bütün dua, sure ve tesbihler içindir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.