Dini Soru / Sorular / Namaz Kıldıktan sonra Konuşmamak

Namaz Kıldıktan sonra Konuşmamak

Sponsorlu Bağlantılar

Namaz Kıldıktan sonra Konuşmamak

Soru

İyi aksamlar Bu gün Sevgilimle kavga ettim Ondan sonra erotik seyler izledim 18 Yaşındayım Sırf o kavgayı unutmak için izledim ama çok pişman oldum sonra aradım Kardeşi Cevap verdi Dediki Az önce namaz kıldı ama Konuşamaz Sabaha Kadar konuşmaması Lazım sizin için namaz kıldı Birbiriniz için Hayırlımısınız yoksa değilmisiniz O Namazın ismi nedir Ve hangi sureler okunulur birde Ben çom pişman oldum yaptıklarımdan hatta kafama 3 4 tane yumrukta çektim onu seviyorum hangisi dua ve sureleri okumalıyım lütfen acil cevap

Cevap

Merhaba kardeşim. İzlenmesi haram olan şeyleri izleyerek eline günahtan başka bir şey geçmez. Bu sorduğun namazın adı istiharedir. Bu istihare ile insan hakkında bir şeyin hayırlı olup olmadığını anlamak için bir işaret ister. Rüya görme şartı yoktur ama rüya ile de bir işaret görebilir. İnsanın içine o işin hayırlı olup olmadığı doğar bunu hisseder.

İstihare nasıl yapılır:
Bir şeyin kendisi hakkında hayırlı olup olmadığına dair. Manevi bir işarete kavuşmak için kılınan iki rekatlık bir namazdır. Birinci rekatta “Kafirun Suresini” İkinci rekatta “İhlâs Suresini” okumak mustahaptır. Namazdan sonra İstihâre Duası okunur (İstihare duası için bakınız: Delilleriyle İslam İlmihali, Prof. Dr. Hamdi DÖNDÜREN, s. 350), sonra da abdestli olarak kıbleye yönelip yatılır. Rüyada beyaz veya yeşil görülmesi hayır ve iyiliğe; siyah veya kırmızı görülmesi ise şerre işarettir.

İstihare Duâsı Şudur;

“Allâhumme innî estehîruke bi-ilmike ve estakdiruke bikudratike ve es’eluke min fadlike’l-azîm. Feinneke takdiru velâ ekdiru ve ta’lemu vela â’lemu ve ente allâmu’l-ğuyûb. Allâhumme in kunte ta’lemu enne hâzâ’l, emre hayrun lî fî dînî ve meâşî ve âkibeti emrî âcili emrî ve âcilihi fakdirhu lî ve yessirhu lî summe bârik lî fîh. Ve in kunte tâ’lemu enne hâza’l-emre şerrun lî fî dînî ve meâşî ve âkıbeti emri âcili emrî ve acilihî fasrifhu annî vasrifnî anhu va’kir liyelhayra haysu kâne sume ardinî bih. ”

“Allah’ım! Senin ilmine göre hayrını diliyorum, kudretinden güç istiyorum, senin büyük fazlını diliyorum. Zira sen kadirsin, ben kadir değilim, sen bilirsin ben bilmem, sen gizlileri bilirsin. Allah’ım eğer bu iş, benim dinim, geçmişim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında hayırlı ise bunu bana takdir eyle, kolaylaştır. Eğer bu işim benim dinim, geçimim, sonum, şimdim ve geleceğim hakkında şerli ise bunu benden, beni de bundan çevir, hayır nerede ise bana onu nasip eyle, sonra beni onunla hoşnud eyle.”

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.