Dini Soru / Sorular / Namaz kılmayan insan kafir midir

Namaz kılmayan insan kafir midir

Sponsorlu Bağlantılar

Namaz kılmayan insan kafir midir

Soru

Selamun aleyküm hocam. Bir arkadaşım namaz kılmayan insan bir nevi isyan eder bu yüzden o kişi kafirdir demişti. Ben bunun böyle olmadığını biliyorum ama bu arkadaşıma nasıl cevap vereceğim bilemedim aklıma hiçbir şey gelmedi. Onu inandırabileceğim ayet veya hadis var mıdır ?
Sonuçta o benim din kardeşim onun kafasındaki yanlış düşünceyi atmasını isterim. Hayırlı geceler

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Bu konuda arkadaşınızın delili nedir acaba? Sizlere bu konuda geniş bir şekilde okuyup delil sunabileceğiniz bir kaç bilgi sunalım inşaallah.

Cumhur ulemaya göre: Namazın farziyetini inkar eden kafir olur. Hz. Ali, Abdullah ibni Mübarek, Ahmed bin Hanbel, İshak ve bazı Şafii alimleri namaz kılmayanın kafir olduğu görüşüne gitmişlerdir. Ebu Hanife, Ehl-i kufe, müzeni ve bazı şafiler ise namaz kılmayanın kafir olmadığı ve öldürülmeyeceği görüşündedirler. Bu alimler, namaz kılıncaya kadar hapsedilip tazir cezasına çarptırılacağını söylemişlerdir.

Ancak farziyetine inanıp tembellikten dolayı kılmayanlar -nasıl ki günümüzde insanların çoğunun durumu da böyledir- tekfir edilmez. Şafii ve Malikilere göre bu durum fasıklık alametidir. Tembellikten dolayı namaz kılmayan tevbeye çağrılır, tevbe edip namaz kılmazsa hadden öldürülür. Tıpkı zina eden evliler gibi. Ancak taşlanarak değil de kılıçla öldürülürler.

HANEFİLERE GöRE: Tembellik yüzünden namazını terkeden kimse, namazı inkâr etmediği sürece dinden çıkmaz, ancak günahkâr, fasık olur. Kendisi bu konuda uyarılarak tevbeye çağrılır, kötü örnek olmaması için toplumdan tecrid edilir ve te’dib amacıyla dövülür. Ramazan orucunu terkeden kimse de bunun gibidir.

Özetle şu denilebilir:
Namazı inkâr edenin kâfir olduğunda bir şüphe yoktur.
Tembellik veya benzer bir nedenle kılmayan ise kâfir olarak görülmemiştir. Cumhurun görüşü budur, uygulama da böyledir.
Hadislerde geçen ifade ise ‘kâfir gibi iş yapmaktadır’ şeklinde anlaşılmıştır, anlaşılmalıdır da.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

2 Yorumlar

  1. Aleykum selam kardeşim, namaz kılmamak büyük günahlardandır. 4 hak mezhepten hanbeli mezhebine göre namaz kılmayanlar kafir olur. Şafi ve ağırlıklı olarak hanefi mezhebine tabi olduğumuzdan dolayı namaz kılmayan kafir olur dememiz mümkün değildir. Hayırlı geceler.

  2. Sağolun hocam Allah razı olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.