Dini Soru / Sorular / Namazda gülme vesvesesi

Namazda gülme vesvesesi

Sponsorlu Bağlantılar

Namazda gülme vesvesesi

Soru

Selamün Aleyküm Yatsı Namazının 3 son vitrinde Kunut dualarını okunmasa ve Sehiv Secdesine gidilse tabi selam verdikten sonra
Sehiv Secdesi ne giderken gülmek ama sesli değil aklıma gülünecek bir şey geldi ve önce ağzımdan nefes alıp verdim sonra burnumdan sanki güldüm. Namazı bozar mı Abdesti bozar mı?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Namazda sesli gülmek hem namazı hemde abdesti bozar. Bu konudaki fıkhi kaide şöyledir:

Hanefiler namazda gülme ile kahkahayı birbirinden ayırmışlardır. Hanefilere göre gülmek sadece kendisinin duyabileceği kadar olan harekettir. Gülmede yanındakiler sesi işitmez. Bu şekilde gülmenin hükmü sadece namazı bozmuş olmaktır. Bu türlü gülmek abdesti bozmaz.

Fakat kahkaha hem namaz kılanın kendisinin hem de yanındakilerin işiteceği kadar olandır. Bu hem namazı hem de abdesti bozar. Tebessüm ise sessiz olarak ortaya çıkan hareket olup bundan ötürü namaz bozulmaz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

3 Yorumlar

  1. Yanı benimki icinden gülmekmi oluyor kahkahayla gülmekmi yoksa tebessüm mu oluyor

  2. Değerli kardeşim. Yukarıda izah edildiği gibi bu gülmen hangi seviyede gerçekleşmişse ona göre bir hüküm çıkar. Allah’a emanet ol.

  3. Kardeşleri aynı sıkıntı bendede hasıl oldu. Rabbim çıkış kapısı gösteri sizlerlede paylaşıyım.Bir zorluk olursa yani harac mezhep taklit edilebilir.

    Bir kimse, kendi mezhebine göre yapamadığı veya güçlükle yaptığı bir işi, o işin başka bir mezhepte yapılması kolaysa, o mezhebin o konudaki şartlarına uyarak, o mezhebe göre yapması caizdir. (Redd-ül-muhtar, Mizan, Hadika, Berika)
    Bir Hanefi’nin kendi mezhebine göre yapamadığı bir işi yapabilmesi için, Şafii’yi taklid etmesinde bir mahzur yoktur. (Bahrürraık, Nehrülfaık) yani şafii mezhebini taklid edebilirsin. Şafii mezhebinin hükmlerine riayet etmek şartıyla.Mezhep taklidini araştırdıktan sonra yapılması uygun olur vesselam.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.