Dini Soru / Sorular / Namazda şaşırmak

Namazda şaşırmak

Sponsorlu Bağlantılar

Namazda şaşırmak

Soru

Ben camide namaz kılmak istemiştim bugün ilk defa caminin bahçesinde eyüp sultanın bahçesinde namaz kıldım içerisi çok kalabalıktı içimde bir ukteydi camide namaz kılmak ama sanırım hoca farz namazını kıldırırken bazı şeyleri söylemeyi unuttum. Mesela secdeye giderken rabbene lekel hamd demeyi ilk defa kılıyordum cemaatle caminin içinde kılamadım kabul olur mu? camide kılmak istemiştim. İkincisi namazımda eksiklik oldu kabul olur mu sanırım ilk defa heyecandan unuttum hoca kıldırdı birazda şaşırdım kabul olur mu namazım.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Allah kabul eylesin. Rabbena lekel hamd demeyi unutmak namaza zarar vermez kardeşim. Cemaatle imam arasında saflar halinde dışarıya kadar cemaat taşabilir ama bir boşluk ve kopukluk olmamalıdır.

Büyük selâtin camilerde uzakta durup imama uymak caiz midir?

Büyük selâtin cami’lerde, ne kadar büyük olursa olsun, ara yerde saf bulunmasa bile en gerilerde durup mihraptaki imama uymak caizdir. (Serh-i Tahavi.) Ancak ne var ki, bu kerahetle birlikte caizdir. Çünkü sünnet olan husus, cemaatin ara yerde boşluk bırakmamasıdır.

Soru

Selamün Aleyküm. Namaz kılmaya yeni başladım. 5 vakit sünnetleriyle beraber kılıyorum. Bazen şaşırıyorum. Rekatlari karıştırıyorum. Yada şaşırarak yanlışlık yapıyorum. Mesela bugün akşam namazında rüku edecekken secdeye vardım. Tam oturacakken farkettim kalkıp kaldığım yerden devam ettim. Bu gibi durumlarda ve rekatları karıştırdığımda ne yapmam lazım??

Cevap

Aleykum selam. Allah kabul eylesin. Mutlaka bir İslam ilmihali kitabı al ve bu konuları orada dikkatlice oku ayrıntılarıyla öğren. Çünkü bu yanlışları bir iki konuda açıklayamayabiliriz.

Bir kişi iftitah tekbiri alıp kıyam ve kıraatten sonra rükû etmeden doğrudan secdeye inecek ve birinci secdede rükû yapmadığını hatırlayacak olsa, bunun da kazâ yoluyla telâfi edilmesi mümkündür. Bu kişi hemen ayağa kalkar ve rükûunu yapar. Bu yaptığı rükû, az önce yaptığı secdeyi iptal ettiği için, bu rükûdan sonra yeniden iki secde yapar ve namaza devam eder. Rükû yapmadığını ikinci secdede hatırlayacak olursa, artık bunun telâfisi mümkün değildir. Namaz fâsid olur ve yeniden kılması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Burun ameliyatı caiz midir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.