Dini Soru / Sorular / Namazda unutkanlık

Namazda unutkanlık

Sponsorlu Bağlantılar

Namazda unutkanlık

Soru

Kardeşlerim, ben namaz kılarken hangi rekattayım, ikinci rekatta oturdum mu, geçen rekatta hangi Sureyi okudum, ya aynısını okuduysam, Fatiha’yı okudum mu, sübhanekeyi okudum mu vs. vs. Çok fazla şüphem ve unutkanlığım oluyor, ayrıca bu abdestim de de geçerli, yellenme sorunum fazla ya da ben fazla sanıyorum, yellendim mi abdestim gitti mi gitmedi mi anlayamıyorum. Hiç abartmıyorum, üst üste 6 kez abdest aldığım, üst üste 5,6 kez namaza tekrardan başladığım oluyor. Mümin lanetleyici değildir ama vesveseye lanet olsun. Sizce ne yapmalıyım bu şüphelerimin ve unutkanlıklarımın, yellendim mi yellenmedim mi diye düşüncelerimin hiçbirine pas vermemeli miyim? Allah yardımcımız olsun, siz de yardımcı olun.

Cevap

Değerli kardeşim. Elhamdulillah sizinde farkında olduğunuz gibi bütün bunlar birer vesvesedir. Ama asıl sorun şu: vesveseye karşı nasıl davranacağınızı bilmemenizdir. Vesvese ne kadar önemsenirse o kadar artar yani acaba şu oldumu olmadımı diye o şeyi tekrar yapmanız sizi asla rahtalattırmayacak ve aynı vesvese büyüyerek önünüze çıkmaya devam edecektir. Bunu atlatmanın yolu asla ama asla tekrar etmemektir. Aklınıza acaba abdestim bozuldumu diye bir soru geldiğinde eğer tuvalete gitmediğinizi hatırlıyorsanız asla yeniden abdest almayın. Göreceksiniz kısa bir zaman sonra bu geçecektir. Namazda acaba kaçıncı rekattayım diye bir soru gelirse, siz en çok tahmin ettiğiniz rekattan devam edin ve asla dönüp yeniden kılmayın. Acaba abdestimde şurayı yıkadımmı veya iyi oldu mu sorusu gelse kesinlikle dönüp yıkamayın ve kaldığınız yerden abdestinize devam edin. Eğer bu anlattıklarıma dikkat ederseniz bunlar geçecektir Allah’ın izniyle.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir yorum

  1. Kardeşim sorunu okudukça sanki kendim yazdım zannediyor ve anladım ki yalnız değilim bu vesvese içinde Allah yardımcımız olsun. Âmin
    Cevaplarsan memnun olurum beni çok çökertiyor bu durum
    Bir hocam dediki sen vesvese yapma abdestini al kıl Namazını duanı et tamam dedi
    Gel de yapabil. Yaptım ama içim rahatlamadı yine devam içim rahatlayacak edene kadar
    Selammun aleyküm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.