Dini Soru / Sorular / Namazım kabul oluyor mu

Namazım kabul oluyor mu

Sponsorlu Bağlantılar

Namazım kabul oluyor mu

Soru

Bakın ben açık konuşacağım. Ben hayatı yalan yaşıyorum. Namazım kabul olmuyor. Ben size hikayemi anlatacağım bunu cevaplayacak güzel kardeşim bana sen cehennemliksin günah falan işledin demeyin zaten öyle olduğumu bende biliyorum. İşte ben lavaboya giderken şüpheneliyorum acaba benim bir yerime idrar mı değdi her yerimi yıkıyorum ama vicdanım sızlıyor. Bazen aşk hayalleri kuruyorum sıvım akıyor acaba hayal kurduğum için mi başka bir şey için mi bilemiyorum. Namazımı sevap olsun diye değil çünkü olmuyordur herhalde vicdanım sızlamasın diye kılıyorum. Kuran okumuyorum artık kabul olmaz diye dua edemiyorum utanıyorum. Bir keresinde peygamberimizi rüyamızda görmek için dua okudum sonra ben kim peygamber kim dedim. Belki vücuduma idrar değiyordur da haberim yoktur diyorum. Bir akşam ALLAH’A rabbim dualarımı kabul ediyorsan sabah namazına kalkayım dedim kalkmadım namazım da ibadetim de kabul olmuyormuş. İstihare yapacaktım 2 gündür yapıyorum ya sabah namazından sonra yada yatsıdan sonra istihare yapıyordum yapmıyorum. Çünkü bir işe yaramıyor kardeşim istiharem de saçma sapan rüyalar görüyorum. Bir anlamı da yok. Bana göre artık namazı bırakayım kabul olmuyor diğer dünyada azabını çekerim. En iyi sonuç bu değil mi ? Ayıp bir şey çıktı rahatsız oldum aklıma kötü kötü şeyler geliyordu istimna yaptım. Daha dün duş aldığım için gusül de alamadım ailem kızar diye o günün namazı da ibadeti de boşa çıktı. ALLAH beni sevmiyor bakın bugün perşembe günü ama ben mutlu değilim bazen içime sevinç doğuyor duam kabul olacak diye seviniyorum ama şu an böyleyim. Namazı bıraksam daha iyi olmaz mı kabul olmuyor idrar değiyor diye endişem var lavaboda sıçrıyor temizlemeye çalışıyorum ama olmuyor herhalde. Ne olur beni kınayacağınıza doğru düzgün iyiye yaklaşarak cevap verin bu soruya.

Cevap

Merhaba kardeşim. Sorduğunuz bu sorularınızı maddeler halinde izah etmeye çalışalım:

– Namazım kabul olmuyor demek doğru değildir çünkü kimin ibadetinin kabul edilip edilmeyeceğiniz sadece Allah bilir.

– Kimse kimse cehennemliksin diyemez. Bu hakka sahip olan sadece Allah’tır. Siz bile kendinize bunu diyemezsiniz dememelisiniz.

– İdrardan elinizden geldiği kadar sakınırsınız bu yeterlidir. Görmediğiniz ve hissetmediğiniz şeylerden sorumlu değilsiniz.

– Eğer cinsel içerikli düşünceler oluyorsa o zaman mezi denen akıntı gelebilir ve bu cünüp yapmaz sadece namaz abdestini bozar.

– Namazınızın kabul edilmediğini siz nerden biliyorsunuz. Hiç kimse bunu zaten yüzde bilemez ama biz hakkını vererek kılar ve Allah’a havale ederiz.

– Allah dilediği duayı kabul eder. Siz peygamberi görmek isterseniz elbette dua edebilirsiniz. Ümitsiz olmayın. Ama önemli olan onun sünnetini yaşamaktır.

– Belki değmiştir diye düşünmek yanlıştır. Ancak kesin bildiğinizden sorumlu olursunuz.

– Her edilen dua kabul edilmeyebilir bu çok normal bir durumdur. Uyanamamak ise bir mazerettir. Daha sonra namazınızı kaza edebilirsiniz.

– İstihare büyük bir ihlas ve ciddiyetle yapılmalıdır. ama istiharede rüya görme şartı da yoktur. İstihare esnasında veya uyandıktan sonra içinize doğan his önemlidir.

– İstimna ancak zina korkusu olursa yapılabilir. Cünüp olursanız kimseden çekinmeyin. Çekinmeye layık olan ancak Allah’tır.

– Allah samimi olan kullarını sever. Beni sevmiyor demek yanlıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir yorum

 1. Dedim: Çok yalnızım
  Dedin: Ben ki sana çok yakınım. Bakara-186
  Dedim: Evet sen bana yakınsın ama ben sana uzağım, keske ben de sana yakın olabilseydim
  Dedin: Rabb’ini sabah akşam yüksek olmayan sesle, kendi kendine, ürpertiyle, yalvara yalvara, için için zikret. Araf-205
  Dedim: Bu da senin yardımını ister.
  Dedin: Allah’ın sizi bağışlamasını istemez misiniz? Nur-22
  Dedim: Tabiki, beni affetmeni çok isterim.
  Dedin: (Öyleyse) Rabb’inizden bağışlanma dileyin sonra O’na tövbe edin. Gerçekten benim Rabb’im esirgeyendir, seven dir. Hud-90
  Dedim: Defalarca tövbemi bozdum, artık yüzüm kalmadı.
  Dedin: Allah, Aziz ve bilendir, günahları bağışlayan ve kullarının tövbesini kabul edendir. Gafir-2/3
  Dedim: Bunca günahım var hangisinin tövbesini yapayım?
  Dedin: Allah bütün günahları bağışlayandır. Zümer-53
  Dedim: Ne kadar güzelsin Allah’ım, içim içime sığmıyor.
  Dedin: Şüphesiz ki Allah, tövbe edenleri sever. Bakara-222
  Dedim: Benim senden başka kimim va ki.
  Dedin: Allah kuluna yetmez mi? Zümer-36
  Dedim: Sen ki beni bu kadar çok seviyorsun, bu kadar iyisin, ben ne yapabilirim?
  Dedin: Ey inananlar! Allah’ı çokça zikredin. Ve O’nu sabah akşam tesbih edin. Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için üzerinize rahmetini gönderen O’dur. Melekleri de size istiğfar eder. Allah, müminlere karşı çok merhametlidir. Azhab-41/43

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.