Dini Soru / Sorular / Namazın terkini gerektiren bazı haller

Namazın terkini gerektiren bazı haller

Sponsorlu Bağlantılar

Namazın terkini gerektiren bazı haller

Soru

Merhaba, namaz da iken çocuğunuzun boynuna atlaması (çocuk ufak veya haylaz laf dinlemiyor mesela), önünüze yatması yada hanımın namaz kıldığınızdan haberi yoksa veya varda bir problemden dolayı seslenmesi ve karşılık alamayınca dahada çok bağırması hususunda nasıl namazı terk etmek gerekir? teşekkür ederim. Ayrıca namazı terk ederken gösterilmesi gereken adabı ve kuralı izah eder misiniz? Saygılar, hayırlı günler.

Cevap

Merhabalar kardeşim. Namaz kılarken çocuğun boyna dolanması, hoplayıp zıplaması namaza bir zarar vermez. Şayet zaruri bir durumdan dolayı namazı bozmak icap ederse olduğu gibi namaz bırakılır bunun için özel bir adap yoktur.

Namazı şu durumlarda bozmak caiz olur:

– Saldırıya uğrayan veya suya düşen bir insanın yardım istemesi hâlinde, ona yardım etmek maksadıyla namazı bozmak vacip olur.

– Davar sürüsüne kurt veya herhangi bir canavarın saldırması; gözleri kör olan veya tehlikeyi fark etmeyen bir kimsenin kuyuya veya çatıdan aşağı düşme tehlikesi ile karşılaşması durumlarında, yardım için namazı bozmak caizdir. Düşme ihtimali kuvvetli ise o zaman namazı bozmak vacip olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

5 Yorumlar

  1. Sağolun hocam ama evdeki durumlar hususunda net cevap olmamış. Evde anne, baba veya hanımın çağırması durumunda ses çıkarmadığınız zaman namaz kıldığınızı söyleseniz oda ben diğer oda da ölsem sana seslensem yinemi gelmeyeceksin deseler ne yapmak lazım?

  2. Değerli kardeşim, namaz bozmayı gerekli kılan haller fıkıh kitaplarımızda iki olarak açıklanmıştır.

    1- İmdât diye bağıran bir kimseyi kurtarmak için; kuyuya düşecek a’mâ, yanacak, boğulacak kimseyi kurtarmak, yangını söndürmek için.
    2- Ana, baba, dede, nine çağırınca, farz namazı bozmak vâcib olmaz, câiz olur ise de, ihtiyaç yok ise, bozmamalıdır. Nâfile, bozulur. Bunlar, imdât isterse, farzları da bozmak lâzım olur. Namaz kıldığını bilerek çağırıyorlarsa, nâfileyi de bozmıyabilir. Bilmiyerek çağırdılarsa, bozması lâzımdır.

  3. Sagolun hocam. Allah razi olsun.

  4. Tekrar merhaba, Hocam peki herhangi bir durumda namaz esnasında namaz kılan kişinin canına kasıt, veya bulunduğu yerde tehlikeli bir durum fark etmesi veya başkaları tarafından fiziksel müdahale edilmesi durumunda ne yapmak lazım?

  5. Merhaba kardeşim. Bu tür tehlike durumlarında namazı bozmak caizdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.