Dini Soru / Sorular / Necaset nasıl bulaşır

Necaset nasıl bulaşır

Sponsorlu Bağlantılar

Necaset nasıl bulaşır

Soru

Yer tuvaletinde sifonu çektiğimizde su hızlı aktığından tuvalet taşının dışına sıçrıyor. Haliyle necasetli su maşrapaya da sıçrıyor. Bazıları tuvaletten çıkmadan önce maşrapayla su dokuyorlar.Sonra maşrapayı tuttuğu eliyle çeşmeyi açıyor, elini yıkadıktan kirli eliyle açtığı çeşmeyi su tutmadan tekrar kapatıyor.Kapı kulpunu eliyor. Bu kişilerin dokunduğu eşyalara necaset bulaşır mı.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Dediğinizde haklısınız hem maddi hemde manevi açıdan dikkatli olmak lazımdır. Ancak gözle görülmeyen ve hakkında delilimizin olmadığı durumlardan sorumlu değiliz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: necaset

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

2 Yorumlar

 1. Aselamünaleyküm hocam
  Hocam kuru kagitla sildikten sonra avret yerine su dökerken kuru yer kalsa yani su tam her yere değmese bir mahsuru var mi?
  Birde avret yerine su dökerken bir elimizle temizlerken küçücük sicratmalar olsa mahsuru var mıdır. Yani necis yerleri temizlerken. Ve avret yeri yikadiktan sonra direk avret yerin yan taraflarını yıkaşak ve daha sonra önden arkaya doğru bu durum da küçücük sicratmalar olsa ve avret yerini sadece su dökerek değil ama elimle yikadiktan sonra direk elimi yıkamadan avret yerin yan vücudunu ve Önden arkaya doğru yikasak pisliği dağıtmış olmazsin miyim?
  Yani tuvaletin üstüne damlasa halinde sicratmalar olsa ve yeri felan bu durumda mahsuru var mıdır ve diyelim bu damla halindeki sular temiz duruyor. Mahsuru olur mi ?
  Ve bu şekilde yikerken tuvaletin üstüne ıslaklik gelse mahsuru var mı?
  Ve aynı durum adetliyken taharatlanirken olsa mahsuru varmidir ( benim annem ve anneannem bu şekilde taharatlaniyorlar ve bir mahsuru olmaz diyorlar) ve elimizi taharati bitirdikten sonra lovabodan çıkarmadan su dökmemiş yeterli mi ?
  Size sorduklarım hanefi mezhebine göre hocam.
  Allah sizden razı olsun

 2. Aleykum selam. Bu şekilde taharetlenebilirsin bir mahsuru yoktur. İnsan sadece bildiği ve gördüğünden sorumlu olur. Şüphe ile hareket etmek, vesvese yapmak ve bunu takıntı haline getirmek ibadet değildir, sevap değildir ve kesinlikle doğruda değildir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.