Dini Soru / Sorular / Nisa suresi 140. ayet tefsiri

Nisa suresi 140. ayet tefsiri

Sponsorlu Bağlantılar

Nisa suresi 140. ayet tefsiri

Soru

Elfaz-ı Küfür duyan ne yapmalı?

Selamün Aleyküm. Elfaz-ı küfür içeren şarkı, oyun, dizi tarzı yerlerde küfür sözü duyulduğunda ne yapılmalı? Yani o bölüm geçilip şarkıya, filme veya oyuna devam edilse bu uygun olur mu? Silmek uzak durmak daha iyidir tabi fakat nisa 140. ayetinde başka konuya geçene kadar onlarla oturmayın diye emrediyor ALLAH c.c. Yani küfür bölümü geçince o ortamda durmak caiz olur mu??

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Bir konuda açıkça Allah’a isyan edildiği ortadayken neden müslüman kendine yakışan tavrı ortaya koymasın. Eğer illa ki bir çıkar yol veya fetva ararsak bir yolu bulunabilir belki. Fakat bunu Allah’ın huzurunda durup hesap verirken ne cevap vereceğimizi hiç düşünüyor muyuz önemli olan bu değil midir? Önemli olan takva değil midir. Biz en güzeline, en temizine ve şüpheden en uzak olanına talip olmalıyız.

Nisa suresi 140. ayette şöyle buyrulmuştur:
Oysa Allah size Kitap’ta (Kur’an’da) “Allah’ın âyetlerinin inkâr edildiğini şve onlarla alay edildiğini işittiğiniz zaman, başka bir söze geçmedikleri müddetçe, onlarla oturmayın, aksi hâlde siz de onlar gibi olursunuz” diye hüküm indirmiştir. Şüphesiz Allah, münafıkların ve kâfirlerin hepsini cehennemde toplayacaktır.

Taberi tefsirinde bu konu şu şekilde açıklanmıştır:
Buradaki misliyet/onlar gibi olma keyfiyeti, küfür anlamında olmayıp günhakârlık anlamına gelir. Yani kâfirler, ayetlerle alay etmekle ayrıca isyanla günahkar oldukları gibi, siz de lüzumsuz yere onları dinlerseniz, günahkâr olursunuz, demektir. (bk. Taberî, İbn Kesir, İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: nisa 140 ayeti tefsiri

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.