Dini Soru / Sorular / Öbür dünyada eşimle yüzleşir miyim

Öbür dünyada eşimle yüzleşir miyim

Sponsorlu Bağlantılar

Öbür dünyada eşimle yüzleşir miyim

Soru

Kocama ihanet ettim. ama tevbe ettim bir daha değil ihanet etmek kimsenin kalbini kırmam. eğer kendimi Allah’a aff ettirirsem öbür dünyada yine yüzleşecek miyim eşimle?

Cevap

Değerli kardeşim. Tövbenizi asla bozmayın bu öyle bir tövbe olsun ki bütün hayatınıza yansımalı, tövbe kendinden önceki günahları siler. Allah affettiği bir kulunu artık günahlarını örter onu mahcup etmez ve onu utandırmaz. Yeter ki samimi olun ve asla bu tür günahlara açık kapı bırakmayın. Günahınızı anlatmayın gizleyin ve tövbenizi ne pahasına olursa olsun bozmayın. Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

22 Yorumlar

 1. Allah razı olsun. O kadar rahatladım ki. Geceleri vicdan azabından uyuyamıyordum hiç kimse anlatıp rahatlayabileceğim bir şeyde değil Çok sağolun çok..

 2. Yaşınız henüz çok genç Zamanla bu sıkıntıların üstesinden geleceksiniz Allah’ın izniyle. Eşinizin beklentilerini de araştırın öğrenin. Birlikte mutlu olmanın yollarını arayın. Mutlaka her insanın zayıf noktaları vardır. Bunları öğrenin araştırın ve çok sabırlı olun. Hayat kısa, ölüm yakın ve hesap günü çok yakındır.

 3. Hep söylüorum lütfen gel bir birimize sevgi gösterelim, güzel şeyler söyleyelim, ben senden soğumak , uzaklaşmak istemiyorum dedim. istemek değil, yalvardım hep… yapısı o. Odun gibi, duygusuz, hisleri alınmış gibi. O ne kadar duygusuzsa bende o kadar duygusalım. Sevgi görmek, sevgi göstermek istiyorum ama olmuyor, vermiyor. Onun için hayat yemek, işe gitmek ve yşatmak. Çocuğuyla bile doğru düzgün ilgilenmiyor…. Şimdi onun yüzünden vicdan azabından kahr oluyorum. ağlamaktan gözlerimin feri gitti…iyi ki varsınız. Artık en azından kendi kendime konuşmuyorum. Akil veren birisi var. Allah sizden binlerce kere razı olsun. Çok sağolun.

 4. Değerli kardeşim. Allah her zaman sizinle olsun. İnşaallah en kısa zamanda bu sıkıntıların çözümünde Allah size kapılar açar ve eşinizide istediğiniz gibi bulursunuz. Bazı dönemler insan hayatında sıkıntılı geçer ama demek değildir ki bütün bir hayat böyle geçecek ve hep acı çekeceksiniz. Belki de bu zaman diliminde Allah sizi bunlarla imtihan ediyor. Siz sabırlı ve irade sahibi olun, güçlü olun ve asla ümitsiz olmayın…

  Buraya her zaman yorum yapabilir ve istediğiniz konularda sorular sorabilirsiniz.

 5. En iyisi hiç konuşmamak sadece soru sorduğunda cevap vermek o kadar çünkü 2 kelimeyi doğru düzgün konuşamıyoruz. 3. kelimede kavga çıkıyor. Ben en iyisi çocuğumla , evimle meşgul olayım. Ondan ne kadar uzaklaşsam, ne kadar az konuşsam o kadar az kavga oluyor. Hiç konuşmadığımda o da halinden hiç rahatsız görünmüyor zaten. Ondan uzaklaşırsam, varlığını görmezden gelirsem, onu kalbimden , beynimden tamamen silersem günah işlemiş olur muyum?

 6. Böyle yapmanız ne kadar mümkün olabilir? sonuçta aynı çatı altında yaşıyorsunuz ve her ne kadar sorunlarınız olsa da karı kocasınız. Bu sorunlarınızı dinleyecek ve sizlere nasihat edip yanlışları düzeltecek bir aile büyüğü veya güvenilir birisi varsa başvurabilir ve yardım talep edebilirsiniz mesela. Allah hayatı zindandaymış gibi bir zindan içinde yaşayarak geçirmemizi emretmemiştir.

 7. Büyüğüme söylersem demediğini bırakmaz bana. Çünkü herkese özünü melek gibi gösteriyor. Bir sorunumuz olduğunda annemle paylaştığımda beni haksız görüyor. İnanmıyor o iyi çocuk diyor.. off yarın kızımın ilk yaş günü. Biz konuşmuyoruz. Kızıma çok canım yanıyor . Mutsuz bir ailede büyüyor.. Keşke hiç büyümeseydim…evlenmeseydim..ben evimizde çok mutluydum…en esasıysa günahlarım azdı..

 8. Allah yardımcınız olsun kardeşim. İnşaallah bu günler geçecek ve mutluluk yuvanızı bulacaktır. Dua edin ve çok daha kötü durumda olanları düşünerek halinize şükredin. Keşke şöyle olsaydı veya böyle olsaydı diyerek sadece kendiniz daha çok üzülürsünüz ve şeytanı sevindirmiş olursunuz. Kadere isyan etmeyin, sabırlı olun ve Allah’a karşı olan ibadetlerinizi yerine getirin. Allah size hayırlı kapılar açacaktır ümitsiz olmayın. Ne zaman dilerseniz buraya soru sorabilirsiniz. Allah’a emanet olun.

 9. Kapanmak istiyorum ama cesaret edemiyorum. Eğer kapanırsam artık neler yapmamam, Nelerden uzak durmam gerekir?

 10. Uygun bir şekilde tesettüre girdikten sonra özel yapmanız gereken bir şey yoktur. Sadece kendinizi dini konular hakkında biraz geliştirmelisiniz. Helal ve haramlar nelerdir mesela. Kadın erkek ilişkilerinde biraz daha hassas davranırsınız. Daha sonra yavaş yavaş alışırsınız. Cesaret edemeyecek hiç bir şey yok. Kaldı ki asıl örtünmemekten korkmalısınız çünkü Allah buna razı değildir örtünmek ise Allah’ın emridir. Eğer çevrenizde samimiyetine güvendiğiniz ve bilgili tesettürlü kimse var ise onlara danışabilirsiniz. Allah şimdiden hayırlı eylesin ve Allah yardımcınız olsun.

 11. Cox sagolun. Güzele bakmak sevaptır sözü ne kadar doğru? Sevap için değilde hoş göründüğünde bakıyorum. Ama gözümü hiç çekmeden değil. Bir kere ve yüzüne. Günah mı?

 12. Bu arada kadın erkek ilişkilerinde biraz daha hassas davranırsın derken ne demek istediğinizi açıklar mısınız? Ne yapmalıyım yani?

 13. Bu aslında çok genel bir ifadedir. En doğrusu kendinizi helal ve haramlar nelerdir alanında geliştirmek ve bilgilenmektir. Çünkü öyle bir kaç yazı ile açıklamak eksik kalabilir. size örnek olarak bazı hadislerden örnekler verilim mesela.

  Bir erkeğin bir kadınla tokalaşması, zaruretsiz konuşması, görünmeyen bir yerde yalnız kalmaları haramdır. Peygamber efendimiz bile hiçbir kadınla tokalaşmamıştır. Bir hadis-i şerifte buyuruyor ki:
  (Elbette ben kadınlarla tokalaşmam.) [Nesai, İbni Mace, Taberani]

  Hazret-i Âişe validemiz de buyurdu ki:
  (Resulullah, kendisine helal olan kadınlardan başka, hiçbir kadınla tokalaşmadı.) [Buhari, Müslim]

  Yine hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Kişinin başına demirden bir şişin batırılması, nikah düşen bir kadına dokunmasından daha hafif kalır.) [Taberani, Beyheki]

  (Yabancı kadınla kucaklaşan, şeytanla beraber zincire vurulup ateşe atılır.) [Şir’a]

  (Kadınlarla bir arada yalnız kalmaktan sakının. Allah’a yemin ederim ki, bir kişi bir kadınla yalnız kalınca, aralarına şeytan girer. Bir kimsenin çamurlu bir domuzla sıkışmış durumda olması, o kimse için kendine helal olmayan bir kadına dokunmasından daha hafiftir.) [Taberani]

  Namahremle konuşmak

  Kadınlar zaruret olmadıkça namahrem erkeklerle konuşamaz. Ramuz’un 469. sayfasında yazılı ilk hadis-i şerif şöyle:

  (Ey kadınlar, ancak mahreminiz olan erkeklerle konuşun, mahreminiz olmayanlarla konuşmayın!) [İbni Said]

  (Kötülükten korunmak için, nikahlı yaşayın ve iffetli olun!) [İbni Asakir]

  (Onun bunun karısını, kızını ayartan bizden değildir.) [İ.Ahmed]

  (Bir yabancı kadın görüp de, Allah’tan korkarak, başını ondan çevirene, Allahü teâlâ, ibadetlerin tadını duyurur.) [Ebu Davud, İ.Ahmed, Hakim]

  (Avret yerini açana, başkasının avret yerine bakana Allah lanet etsin!) [Beyheki]

  (Kadının yüzünden ve iki eli ayasından başka bütün bedeni avrettir.) [M.Enhür]

  Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Yabancı kadını görünce, yüzünüzü ondan ayırın! Ansızın görmek günah olmaz ise de, tekrar bakmak günah olur.) [Ebu Davud, Darimi]

  (Buluğa eren kız, yüz ve elinden başka yerini namahreme gösteremez.) [Ebu Davud]

  (Bir kadın koku sürünüp dışarı çıkar ve kokusunu duyurmak için bir topluluğun yanından geçerse, ona bakana da, kendisine de zina günahı [göz zinası] yüklenir.) [Nesai]

 14. Koku surmek gunah miymis? O zaman makiyaj etmekde mi gunah?

 15. Koku sürmek evinde günah değildir. Yabancı erkeklere koku gidecek şekilde koku sürünmek günah olur. Makyaj ise yine aynı şekilde evinde istediği makyajı yapması caiz ama dışarıya çıktığı zaman dikkat çekecek şekilde makyaj yapması caiz değildir.

 16. Cok sagolun.bir sorum daha olacaqdi.namaz kilan ve ya kapali biri pilaja gide bilir mi? Giderse de denize gire bilir mi?

 17. Namaz kılan ve kapalı bir kadın için demeyelim de Müslüman bir kadın için diye sorunuza cevap verelim. Çünkü her müslüman olan her kadın bu emirlerle muhataptır.

  İslam kadının yüzmesini ve yüzme öğrenmesini yasaklamaz denize girmesini de yasaklamaz. Burada ki şart şudur; yüzülecek olan deniz veya plaj islami usullere uygun olmalıdır yani kadın ve erkekler tamamen ayrı olmalıdır. Öyle bir yer veya imkan var mıdır bu başka bir konu ama sorunuzun cevabı tam olarak bu şekildedir.

 18. Men sorumun cevabini analamadim ki…havuzda erkek kadin ayri ayri ayri giriyor.saatine gore.ama denizde oyle bir sey yok ki? Yani bele anladim denize gitmek gunah cunku kadin erkek ayni giriyor. Hem girince ustundekiler islanip vucuduna yapisiyor. Peki bu gunah degil mi?

 19. Sizinde dediğiniz gibi eğer ayrı ayır olursa caiz olur ama bir arada karışık olursa caiz değildir. Bu durum denizde ve plajda da öyledir. Erkekler olursa haramdır bir kadın için ve sizin dediğiniz gibi elbiselerin vücuda yapışması ve vücudu belli etmesi de elbette günah olur.

 20. Ama men denizde tesettürlü kadınlar görürem denize giriyorlar elbiseli çocuklarını yüzdürüyorlar. Tabi özleride yüzürler.

 21. Bir insan tesettürlü olması onun her yaptığının islama uygun olduğu anlamına gelmiyor. Elbise ile yüzmek olsa bile bunun dini açıdan hoş olmadığı bir gerçektir.

 22. Anladım sağ olun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.