Dini Soru / Sorular / Öğle ve ikindiyi cem etmek

Öğle ve ikindiyi cem etmek

Sponsorlu Bağlantılar

Öğle ve ikindiyi cem etmek

Soru

Hayırlı cumalar kardeşlerim, sorum şu ki sabah namazına kalkamadığımız da ne zamana kadar ve nasıl niyet edilir.. öğle ve ikindiyi birleştirmek dinimizce uygun mu.. namaz bana bazen çabuk bazende çok uzadı gibi oluyor Fatiha okudum mu okumadım mı anlamıyorum.. birde ben namazdayken başım çok dönüyor ağrıyor midem bulanıyor ne yapmam lazım acaba.

Cevap

Hayırlı cumalar kardeşim. Sabah namazına kalkılamadığı zaman aynı gün öğlene kadar eğer kaza edilecekse sünneti ile birlikte kaza edilir. Aynı gün öğlen geçerese artık sadece iki rekat farzını kaza eder.

Namazlar sadece şu durumda cem edilebilir:
– Arefe günü Arafat’da ikindi olmadan öğlenin farzından sonra ikindi namazı kılınır. Büyük bir cemaatle imamın arkasında kılınan bu namaz için, tek ezan ve biri öğle, diğeri ikindi için olmak üzere iki kamet okunur. İki namaz arası böyle ayrılmış olur. Arada nafile ve sünnet namazları da kılınmaz.

– İmam-ı Şafii ye göre, yolculukta öğle ile ikindi ve akşam ile yatsı namazlarını hem takdim ve hem de tehir etmek suretiyle kılınabilir. bu iki durum dışında Namazlar cem edilemez.

Başınızın dönmesi ve midenizin bulanması gibi durumlar için doktora görünmeniz gerekir. Geçmiş olsun Allah’a emanet olun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.