Dini Soru / Sorular / Öğrenci otobüs kartını paylaşmak

Öğrenci otobüs kartını paylaşmak

Sponsorlu Bağlantılar

Öğrenci otobüs kartını paylaşmak

Soru

Öğrenci otobüs İETT kartımı şehir dışından gelen öğrenci olmayan birine bir kaç kere kullanması için verdim kamunun hakkına girmiş oldum mu olduysam bunu nasıl telafi edebilirim.

Cevap

Kendisine bulunduğu durumdan dolayı özel indirimli kartı başkasına vererek kullandırmak caiz değildir. Ancak buna müsaade varsa bu durumda caiz olur. Eğer öyle bir hak ihlalinde bulunduysanız yetkili kimseye giderek böyle bir hata yaptığınızı ve üzgün olduğunuzu ve ücreti ödemek istediğinizi söylemelisiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

5 Yorumlar

  1. Yetkilinin kim olduğunu bilmiyorum. Bunun yerine parasını sadaka olarak yardıma ihtiyacı olan birine veya bir vakfa versem olur mu?

  2. En üst yetkiliye gitmeye gerek yok yeter ki bu kuruma o parayı vermeniz veya ulaştığından emin olmanız önemlidir. Eğer imkan var ise banka havalesi ile de bunu yapabilirsiniz. Hak olan bir şey ancak sahibine verilerek yerine getirilir. Fakir veya hayır kurumlarına vermekle o hak ödenmiş olamaz.

  3. Peki anladım ama eğer yetkiliye başvurursam kartımı elimden almalarından korkuyorum bunun yerine otobüse bindiğimde fazladan akbil bassam olur mu? Eğer olursa bu akbili boşa mı basayım yoksa başka binenlere hibe etsem sayılır mı?

  4. Kendinizi bu kadar zora sokmanın anlamı yok kardeşim. Hiç olmazsa yerinize bir arkadaşınız gitsin ve böyle bir olay olduğunu ve ödeme yapmak istediğini söylesin yine sorun çözülür. Banka ile havale etseniz yine olur.

  5. Tamm teşekürler Allah razi olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.