Dini Soru / Sorular / Ölmeden önce miras bırakma

Ölmeden önce miras bırakma

Sponsorlu Bağlantılar

Ölmeden önce miras bırakma

Soru

Merhabalar. Babamın annem ile evlenmeden önce başka bir nikahlı eşinden bir kızı var. Ayrıldıklarında kızını görmek istemiş fakat babamı kadının ailesi hep kovmuş. Daha sonra annem ile evlenmişler ben olmuşum. Babam kızı ile hiç görüşmüyor ne kız arıyor nede babam. Kızı 27 28 yaşında. Amcamda evli degil ve torunu yok. Yani onlarında mirasçısı benim. ( dedemden kaldı bu miras) babam Amcam ve babannem üzerne herşey hepsi hissedar yani bölüşmediler daha. Bu 3 hissedar kendi istekleri ile sağlıklarında bütün malı ve mülkü benim üzerime geçirseler dini açıdan bir sorun teşkil eder mi. Sonuçta o kız yani ablam ne arıyor ne soruyor hiç bir şekilde görüşmüyorlar. Ve ben bütün sorunlarla bütün herşeyle uğraşan tek kişiyim babama bakacak olan Amcam ve babaanneme bakacak olanda benim Allah’Im ömür ve sağlık verirse kimin kime bakacağı belli olmaz tabi. Kısacası sorum bu şekilde. Yada sadece babam kendi hakkını benim üzerime geçirip yada evlenmeme veya tahsilimde kullanırsa. Şimdiden teşekkürler

Cevap

Merhabalar kardeşim. Anne baba veya diğer akrabalar yada yabancı kimse olsa bile ölmeden önce dilediği mal varlığını dilediği kimseye hediye edebilir devredebilir bu caizdir.

Ancak asıl olarak anne ve baba evlatları arasında adil olmak zorundadır. Sana bu mal mülk devri mümkündür ama o baba kızına karşı sorumluluğu vardır onuda düşünmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.