Dini Soru / Sorular / Ölmeyi istemek günah mı

Ölmeyi istemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar

Ölmeyi istemek günah mı

Soru

En ufak bir zorlukta ölmeyi istemek günah mıdır mesela ben bir günaha girdiğimde falan ölmeyi istiyorum en ufak bir şeyde hemde mesela otobüse biniyorum erkeklerin ortasında kalıyorum haram olduğu için kendimi kötü hissediyorum içimden Allah’ım beni bu durumdan kurtar al canımı diye dualar ediyorum günaha giriyor muyum

Cevap

Değerli bacm;
Allah Rasulu (asm) şöyle buyurmuştur:
“Sizden hiç kimse, maruz kaldığı bir zarar sebebiyle, ölümü temenni etmesin. Mutlaka onu yapmak mecburiyeti hissederse, bari şöyle söylesin: ‘Rabbim! Hakkımda hayat hayırlı ise yaşat. Ölüm hayırlı ise canımı al.’ ” (Buhari, Merda, 19)

-Hadiste konu edilen “zarar” için, âlimlerin çoğu “dünyevi zarar” demiştir. Buna göre, kişi “dinde fitneye düşmek” gibi dini bir zarar söz konusu olacaksa, böyle bir durumda ölümü istmek de günah olmaz.

-İbnu Hibbân’da gelen bir rivayette bu konu daha da açık gözükmektedir:
“Sizden hiç kimse dünyada mâruz kaldığı musibet sebebiyle ölümü temenni etmesin…” Burada “dünyada” diye sebep açıkça belirtilmektedir. Sahabeden bazıları, dünyevî olmayan bazı düşüncelerle ölümü temenni etmiştir.

-Nitekim Muvatta’da Hz. Ömer (ra)’in şöyle dua ettiği kaydedilir:
“Ey Rabbim, yaşım ilerledi, kuvvetim zayıfladı, raiyyetim her tarafa intişâr etti. Artık fazla zarara düşmeden, ölçümü kaçırmadan beni yanına al.”

-Yine Muvatta’da, Resûlullah (asm)’ın da şöyle dua ettiği nakledilmiştir:
“Ya Rabbi, senden bana hayırlı işleri yapmayı, kötü işlerin terk etmeyi, fakirlerin sevgisini nasip etmeni temenni ediyorum. İnsanlar arasında bir fitneye sebep olacaksam, beni yanına al, fitneye bulaşmamış olarak dünyadan ayrılayım.”

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.