Dini Soru / Sorular / Ölü doğan bebeğin namazı kılınır mı

Ölü doğan bebeğin namazı kılınır mı

Sponsorlu Bağlantılar

Ölü doğan bebeğin namazı kılınır mı

Soru

Selam 3 gün önce bebeğimiz doğumuna 1 hafta kala ölü olarak doğdu…hastaneden bebeğimizi aldığımız gibi ismini koyarak yıkamadan kefenlemeden ve cenaze namazını kılmadan defnettik…araştırmalarıma göre yıkayıp namazını kılmamız gerekiyormuş…zaten yüzünü bile göremedim bide böyle yaparak hata ettiğimizi düşünüyorum vicdanım hiç rahat değil ne yapmam gerekir bu saatten sonra yapabileceğim bir şeyler var mı teşekkürler…..

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Allah onu sizlere şefaat vesilesi eylesin. Doğan veya düşük olarak doğan bir çocuk ses çıkardıktan sonra ölmüşse adı verilir, yıkanır ve cenaze namazı da kılınır. Yine en sahih görüşe göre ölü olarak doğan ve hiç ses çıkarmayan bir bebek yıkanır ve adı konur. Şerefine binaen bir kere kefene sarılır ve gömülür ama cenaze namazı kılınmaz.

Hanefilerin bu meselede dayandıkları delil Hz. Ali (ra) hadisidir. Hz. Ali (ra) Hz. Peygamber’in (asm) düşük hakkında şöyle buyurduğunu duymuştur: “Sesi duyulmamışsa düşük üzerine namaz kılınmaz. Sesi duyulursa namazı kılınır, diyeti ödenir, varis ve muris olur. Eğer sesi duyulmamışsa üzerine namaz kılınmaz, mirasçı olamaz ve diyeti ödenmez.” (İbn-i Adiy)

Artık bu saatten sonra yapabileceğiniz veya yapmanız gereken herhangi birşey yoktur. Allah sabırlar versin.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.