Dini Soru / Sorular / Ölüm ve cehennem korkusu

Ölüm ve cehennem korkusu

Sponsorlu Bağlantılar

Ölüm ve cehennem korkusu

Soru

İyi geceler hocam..sormak istediğim şeyler var..ben aşırı ölüm korkusuyla yaşıyorum sadece günahlarımı düşünüyorum kendimi sürekli cehennemde düşünüyorum ölmekten değil cehennemden korkuyorum hayatımı olumsuz yönde etkiliyor hiçbir şeyden zevk alamıyorum her an ölecekmişim gibi geliyor namaz kılıyordum namaza da ara verdim günahlarım için tövbe ettim yine bozup işledim kendimi çok günahkar hissediyorum sadece kendimi cehennemde düşünüyorum..bide sürekli akla hayale gelemeyecek şeyleri araştırıyorum yediğimizden kullandıklarımıza kadar İsrail malıysa kullanmayım diyorum ama kullanıyoruz farkında olmadan her şey günah ben yaşamaktan zevk almıyorum sadece hesap vereceğim günü napacam Nasıl yapacam kul haklarını Nasıl ödeyeceğim annemin Hakkı’nı mesela zina yapan birinin zina yaptığından haberim var ancak kişinin kocasına söylesem boşanma olur diye susuyorum ama her şeyi bilipte susmakla kul hakkına giriyor muyum.. bilgilendirirseniz çok sevinirim hocam hepsini.. şimdiden Rabbım razı olsun.

Cevap

Hayırlı günler kardeşim. Ölümden sonrasını düşünmek, nefis muhasebesi yapmak ve Allah’ ne cevap vereceğini düşünmek çok önemlidir. Ancak bu vesveseye dönüşmemelidir. Tam aksine bu imanımızı ve ibadetlerimizi arttırmalı ve kuvvetlendirmelidir. Eğer bu ibadetlerini bırakma durumuna getiriyorsa elbette bu şeytandandır ve vesvesedir. Asla vesveseleri önemsemeyin, düşünmeyin. Allah hiç kimsenin taşıyamayacağını ona yüklemez. Teferruatlara takılarak kendinizi üzmeniz şeytanın işidir bunlar sevap değil sıkıntıdır. Birisinin günahından haberiniz varsa ortaya çıkarmak değil, o kimse ile düzeltmeye ve nasihat etmekle ıslahı için çalışabilirsiniz ama başkasına söylemekle bunu düzeltemezsiniz. Mutlaka ilim sahibi birisine gidin ve ona durumunuzu anlatın ve yüz yüze yardım talep edin. En doğrusu böyle size bir yardımı dokunur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.