Dini Soru / Sorular / Ölum ve ötesi ile ilgili kavramlar

Ölum ve ötesi ile ilgili kavramlar

Sponsorlu Bağlantılar

Ölum ve ötesi ile ilgili kavramlar

Soru

Hayırlı geceler, hocam kısa kısa ölümden itibaren olacak şeyleri yazar mısınız. Mesela.
Ölum
kabir sorgusu
mahşer günü dirilme
sırat köprusu
Cennet veya cehennem.
gibi.
Sagolun

Cevap
Değerli kardeşim. Allah bizlere imanlı bir hayat yaşamayı ve iman ile huzuruna göçmeyi nasip eylesin. Bu sorduğunuz kavramların hepsi ayrı ayrı çok uzunca anlatılması gereken konulardır. Buna çok uzunca burada imkanımız olmasa da kısaca da olsa cevap vermeye çalışalım.

Ölüm:

Evvela Peygamber Efendimiz’den (asm) birkaç hadisi buraya alalım:

– “Günahlarını azalt ki, ölüm sana kolay gelsin. Borcunu azalt ki, hür yaşayasın.”(Câmiü’s-Sağîr,1/369)

– “Müslüman kişinin verdiği sadaka ömrünü uzatır, kötü ölümü önler. Allah onunla övünme ve kibir duygusunu giderir.” (Câmiü’s-Sağîr,3/1121)

– “İyilik yapmak kötü ölümlerden korur.” (Câmiü’s-Sağîr, 3/1252)

– “Yoksula yardım etmek kişiyi kötü ölümden korur.” (Câmiü’s-Sağîr, 4/1606)

Sekerât, ruhun ölüm esnasında kendinden geçmesi halidir. Başka bir ifâdeyle, ruhun bedenden ayrılma esnasında geçirdiği bir sarsıntı halidir. Fakat bu herkes için aynı ölçüde sarsıntı verici değildir. Allah’tan güzel bir ölüm dilemeye devam etmemiz ve salih amel işlememiz kaydıyla inşallah bu sarsıcı hali en kolay şekilde geçirmeyi Rabbimizden ummamıza hiçbir engel yoktur.

Kabir sorgusu:

Kabir sorgusu hakkında şu iki hadisi şerif bizlere hemen hemen herşeyi anlatıyor:

Ebu Hüreyre’den; Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurduğu rivayet edilmiştir:

“Ölü defnedildiğinde, ona gök gözlü simsiyah iki melek gelir. Bunlardan birine Münker diğerine de Nekir denir. Ölüye:

“Bu adam (Rasûlüllah) hakkında ne diyorsun?” diye sorarlar. O da hayatta iken söylemekte olduğu;

“O, Allah’ın kulu ve Resûlüdür. Allah’tan başka Allah olmadığına, Muhammed(s.a.s.)in O’nun kulu ve elçisi olduğuna şehadet ederim.” sözlerini söyler. Melekler;

“Biz de bunu söylediğini biliyorduk zaten.” derler. Sonra kabri yetmiş çarpı yetmiş zira’ kadar genişletilir ve aydınlatılır. Sonra ona “Yat!” denir.

“Aileme dönüp onlara haber versem mi?” diye sorar. Onlar da;

“Akrabalarından en çok sevdiği kimseden başkası kendisini uyandırmayan, güveğinin uyuması gibi uyu!” derler. Böylece, yatlığı yerden, Cenab-ı Allah onu tekrar diriltinceye kadar uyur.

Eğer münafık ise, “İnsanların söylediklerini duyup aynısını söylerdim, bilmiyorum.” der. Melekler de,

“Böyle söylediğini zaten biliyorduk” derler. Sonra arza: “Onu sıkıştır” denir. Arz onu sıkıştırır da kaburga kemikleri birbirine geçer. Allah onu yattığı bu yerden tekrar diriltinceye kadar kendisine azap edilir.” (Tirmizi, Cenâiz, 70)

Ölü mezara konulur. Salih kişi kabrinde endişesiz ve korkusuz oturtulur. Sonra ona;

“Hangi dinde idin?”diye sorulur. O;

“Ben İslâm dininde idim.” diye cevap verir. Sonra ona;

“Şu adam (Rasûlüllah) kimdir?” diye sorulur. O da;

“Muhammed (s.a.s.), Allah’ın Rasûlüdür. O, bize Allah katından apaçık âyetler getirdi; biz de O’nu doğruladık.” diye cevap verir. Daha sonra bu ölüye;

“Sen Allah’ı gördün mü?” diye sorulur. O da

“Hiçbir kimse Allah’ı görmeye lâyık değildir.” diye cevap verir. Bu soru ve cevaplardan sonra onun için ateş tarafına bir pencere açılır. Ölü ona bakarak ateş alevlerinin birbirini kırıp yenmeye çalıştığını görür. Sonra ona;

“Allah’ın seni koruduğu ateşe bak.” denir. Daha sonra onun için Cennet tarafına bir pencere açılır. O da bu defa Cennetin süsüne ve nimetlerine bakar. Kendisine;

“İşte bu yer senin makamındır.” denildikten sonra;

“Sen samimi iman üzerinde idin, bu sağlam iman üzerinde öldün ve inşallah iman üzerinde dirileceksin.” denir” (İbn Mace, Zühd, 32)

Mahşer günü dirilme:

Ba’s, öldükten sonra tekrar diriliş, kabir âleminden mahşere çıkış demektir. Ba’s, bir başka doğumun adıdır. Kabir âlemindeki ruhların bir anda ceset giyerek ahiret âlemine doğuşları, haşir meydanına çıkışları.Bakara Sûresi’nde, insanoğluna, bir ilâhî sitem vardır: “Siz Allah’ı nasıl inkâr edersiniz ki, siz bir zamanlar ölüler idiniz de sizi o diriltti. Sonra sizi öldürecek, sonra tekrar diriltecek ve en sonunda Ona döndürüleceksiniz.” (Bakara Suresi, 28)

Sırat köprüsü:

Ebu Said el Hudrî’nin rivayetinde Peygamberimiz (asm) şöyle buyuruyor:

“Mahşerde muhakeme ve muhasebe işlerinden sonra Cehennemin üzerinde bir köprü (Sırat) kurulur. Allah şefaate izin verir. (Mü’minler) ‘Ya Allah selamet ver, selamet ver, diye dua eder durur.’ ‘Ya Rasulallah, köprü nedir?’ diye sorulduğunda; “Kaypak ve kaygan bir yoldur. Orada; kancalar, çengeller ve Necidde bilen sa’dan denilen sert dikencikler gibi dikenler vardır. Mü’minler amellerine göre kimi göz açıp kapayıncaya kadar, kimi şimşek gibi, kimi rüzgar gibi, kimi kuş gibi, kimi iyi cins yarış atları gibi, kimi deve gibi süratle geçerler. Mü’minlerden kimi sapasağlam kurtulur. Kimi de tırmalanmış (hafif yaralı) olarak salıverilir. Kimileri de Cehennem ateşi içerisine dökülür.” (Buhari, Müslim, Tirmizi’den naklen Mansur Ali Nasıf, Tâc, V, 394-395).

Ebu Hureyre, Peygamberimizden şöyle rivayet ediyor:

“Cehennemin ortasına sırat (köprüsü) kurulur. Oradan peygamberlerden ümmetleri ile beraber geçenlerin ilki ben olacağım. Peygamberlerden başka o gün kimse konuşamaz, peygamberlerin sözleri de “Ey Allah’ım, kurtar kurtar.” olur.” (Buhari ve Müslim’den naklen, Tâc, V, 377-378).

Cennet veya cehennem.

Cennet İslam’da, İslam dinine inananların ebedi olarak kalacaklarına inandıklerı bir ahiret mekanıdır. İslam’da cennet tanımlamalarının büyük ölçüde sümer, zerdüşt ve yahudi geleneklerinden esinlendiği görülür; cennet’e bir köprüden geçilerek gidilir, cennette huriler bulunur, cennete Adn (Aden) cenneti diye isim verilir.

Cennet’in güzellikleri
1. Altlarından ırmaklar akan, birbiri üzerine bina edilmiş yüksek köşkler, güzel meskenler,
2. Türlü ağaç ve meyvalara, akar kaynaklara, görünüş ve kokusu güzel, isteyenlerin yanına kadar sarktığından koparılması kolay, türlü bol meyvelere sahip,
3. Gönlün çekeceği her türlü yemek ve etler, türlü kokulu içecekler, temiz şaraplar ve çeşit çeşit tükenmez nimetleri içeren bir yer.
4. Cennet’te hayat sonsuzdur, kin yoktur.
5. Cennet nimetleri insan hayalinin erişemeyeceği güzelliktedir.
6. Ne yana bakarsan bak, (yığınla) nimet ve ulu bir saltanat görürsün.

Cehennem, cennet’in zıttıdır. İslam dininde, ahiretteki bir azap yeridir. İnsanlar dünyadaki hareketlerine ve inançlarına göre cennete veya cehenneme giderler. İslam inancında kafir, müşrik ve münafık olan kişiler öldükten sonra, ahirette, sonsuza kadar cehennemde kalacak ve azap göreceklerdir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir yorum

  1. Hocam ellerinize sağlık. İnsan sonsuz azap diye bir şeyi fikir bile edemiyor. Etse bile kendinden geçip dona kalıyor. Allah herkesi imanlı olarak ölmeyi nasip etsin. Çok tehlikeli.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.