Dini Soru / Sorular / Oruç ile ilgili sorular ve cevaplar

Oruç ile ilgili sorular ve cevaplar

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç ile ilgili sorular ve cevaplar

Soru

1) Oruç tutmak kalp ile niyet etmek de geçerli iken adak konusunda dil ile söylemek kalbe değil dile bakılır değil mi?

2)Oruç konusunda aklımıza türlü şeyler gelse şu kadar tutucam vs vs bunlar geçerli midir?

3) Ben büyük bi vadire atlattim zamannda çok hasass bi yapım vardı oruç konusunda durduk yere düşünerek tuttum diye düşünüyordum bunlar geçerli mi?

4)Hatırlamıyorum ama yaşım 24 şuan ama lise zamnimda lise 1 giderken mi hatırlamıyorum annem oruc tutmama çok kızardı derslerimr engel olur diye derslerime etkiler diye benim piskolojim bozulurdu kendim tutardim bi gün ramazan ayinda mi hatırlamıyorum ramazan ayında diye hatırlıyorum annem yedirdi o zamanlar dedemler tutmazdi beraber ye diye istemye istemeye bozdum diye hatırlıyorum annem öğrenirse kızar korkusu vardi nefsime hakim olamadim bide genctik yani bu durumda ilerde nasip olursa kefaret için oruç parası vermeyi düşünüyorum şuan işsizim ne yapayım:yani bilmiyorum.

5)Ramazan ayi dışında oruç tutmaya sahura kalkamasak oruç tutmaktan vazgecsek orucumuz gene:gecerli midir?

6)Ayni sekilde sahura kalkip tutmak istemesek ramazan ayın dışında geçerli midir?

7) Sorum yok ama Allah sizlerden Razi olsun her sorum yani geçte olsa cavap variyorsunuz eger sizleri sıkıyorsam af ola ben çok soru soran bir insanim ilmi iyice öğrenmek kendimi tatmin etmek ilerde vesveseye kapılmamak kendimi islamda eksiklerimi tamamlamak istiyorum şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

Cevap

1-Tutulacak olan oruç Ramazan orucu, kefaret orucu veya adak orucu gibi farz olan oruçlardan olursa, niyetin geceleyin yapılması gerekir. Niyet ederken dille söylemek sünnettir. Adak orucuna:
“Üzerime adamış olduğum oruca niyet ettim” diyerek niyet edilebilir.

2- Adak için akla gelen şeyler geçerli değildir.

3- Düşünerek tuttum derken ne demek istediğini anlamadım ama düşünerek oruç adadım diyorsan sadece düşünmekle adak olmaz.

4- Bu durumda anne ve babaya günahta itaat yoktur. İsteyerek orucunu bozduğun için sana 60 gün kefaret orucu ile bir gün kaza tutman gerekir. Şayet oruç kefaretini tutamazsan o zaman fidye verirsin.

5- Hiç bir oruçta sahura kalkma şartı yoktur. İmsak girdikten sonra hala niyetli isen orucun geçerli olur.

6- Bir önceki sorudaki cevabı ile aynıdır. İmsak girdikten sonra hala niyet etmemişsen oruçlu olmazsın. Ramazan ayı dışında Sahura kalkarak tutmaktan vazgeçebilirsin.

7- Allah senden de razı olsun kardeşim. Lütfen bir çok soruyu bir arada sormayalım. Soruları tek tek ve anlaşılır biçimde soralım. Ayrıca mutlaka her müslüman Büyük İslam İlmihali almalıdır ve en başından sonuna kadar en az ama en az 3 – 4 sefer okumalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.