Dini Soru / Sorular / Oruç tutarken ezan okunurken yemek yenirmi

Oruç tutarken ezan okunurken yemek yenirmi

Sponsorlu Bağlantılar

Oruç tutarken ezan okunurken yemek yenirmi

Soru

Oruç tutarken ezan okununca yemek yemek ve su içmek

Oruç tutarken ezan okununca ben su içerdim şimdi ezan okununca su içmek yemek yemek orucu bozar mı? Eğer bozuyorsa bana delil gösterin ayet veya hadis gösterir misiniz? Başka yerden alıntı yazmayın lütfen.

Cevap

Selamun aleykum. Sabah ezanının okunmasıyla birlikte artık yeme ve içme süresi dolar. Önemli olan ezanın okunması değildir. Önemli olan vaktin girmesidir. Vakit konusunda ayette vardır hadisi şerifte vardır.

İmsak vaktinin girmesi hakkında Kur’an-ı Kerîm’de şöyle buyurulur:

“Fecirde beyaz iplik siyah iplikten ayırdedilinceye kadar yeyin, için. Sonra orucunuzu geceye kadar sürdürün.” (Bakara, 2/187).

Hz. Peygamber (asm) de iplik örneğinden gece ile gündüzün kastedildiğini açıklamıştır. Adiy b. Hâtim (ö. 60/680’den sonra) (r.a.)’dan şöyle dediği nakledilmiştir:

“Yukarıdaki ayet inince, bir siyah, diğeri beyaz iki tane ip alıp, bunları yastığımın altına koydum. Sahurda bunlara bakıyor, birbirinden ayırdedilecek kadar tan yeri ağarınca yemeği içmeyi bırakıyordum. Sabah olunca, Resulullah (s.a.s)’a gidip yaptığım şeyi ona haber verdim. O, şöyle buyurdu:”

“Senin yastığın ne kadar da büyükmüş! Ayette kastedilen, gündüzün beyazlığı ve gecenin siyahlığıdır. Bunları bir yastığın altına nasıl sığdırırsın’!” (Buhârî, Savm, 16).

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.