Dini Soru / Sorular / Osmanlı devleti işgalci bir devlet miydi

Osmanlı devleti işgalci bir devlet miydi

Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlı devleti işgalci bir devlet miydi

Soru

Merhaba, Osmanlı devletinin varlığı sürecindeki islama bağlılığı sayana değer olduğu bazı kişiler tarafından reddedilse de bunun böyle olmadığını ve Osmanlı devletinin zamanında islamın en parlayan zaman diliminden olduğu inkar edilemez bir gerçek.
Gayri muslim kişilerle tartışmalarımızda Osmanlı devletinin kana susamış, diğer ülkelerin elinden topraklarını zorla alan, surekli saldirarak ve isgal ederek topraklarini genisleten ayrica diger devletlerin inanislarina, kanunlarina ve insan haklarina saygi duymadan saldiran bir imparatorluktur. Tartismalarin en sonunda su cikiyordu, Islam ne olursa olsun yayilmak zorundadir. Sizce Osmanli devleti isgalci kana susamis bir devletmidir?
Sagolun varolun

Cevap

Merhaba. Allah islam dinindeki mukaddes hilafet görevini Osmanlıya nasip etmekle bu milleti şereflendirmiştir. Daha sonra bu nimet adeta heba edildi bu başka bir mevzu. Osmanlı dediğimiz ecdadımızda sonuçta bizler gibi insanlardı. Onlarında hataları eksiklikleri olmuştur. Ancak tarihçilerimizin genel bir kanaatiyle Osmanlı toprak davasını gütmeyen ve davasını İ’layı kelimetullah yükselsin diye cihat etmiş bir imparatorluk olmuştur. Bizansın, Romanın ve Perslerin hükümleri döneminde işlenen zulümler, vahşetler ve katliamlar ile Osmanlıların hüküm sürdüğü dönemdeki adaleti karşılaştırıp bakmak lazımdır. Görülecektir ki Osmanlı sahabiler gibi mükemmel olmasa da kendi çapında büyük bir kahramanlık ve adalet örneğini sergilemişlerdir. Bu konuda Prof. Ahmet Akgündüz’ün bilinmeyen Osmanlı adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: osmanli katilmiydi

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir yorum

  1. Teşekkur ederim. Okuyacağım. Ben osmanlı torunuyum dediğiniz zaman gayri muslimler katil çocuğu der gibi bakıyor. Aslında onların kuyruk acısı yani Anlamak lazım onları da. Ama haçlı seferlerinden hiç kimse bahsetmiyor. Müslünanlar her zaman kapıcı çocuğu muamelesi görüyor. Ne kadar zor bir imtihandır ki. Milyarlarca insan milyarlarca insana karşı…. Sağolun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.