Dini Soru / Sorular / Oy kullanma hakkında bilgiler

Oy kullanma hakkında bilgiler

Sponsorlu Bağlantılar

Oy kullanma hakkında bilgiler

Soru

Sa değerli hocam son zamanlar da özellikle selefilik düşüncesine sahip bir takım kişiler oy kullanmanın hükmü ile ilgili konularda sosyal medyada oldukça fazla görüş beyan etmektedirler tabi bu konular bir şekilde insanların gündemine girmekte ve görüşlerini duymakta oluyoruz bu bazen bir sohbet dinlerken veya internette youtube da tesadüfen fark etmez sebepler önemli değil bu görüşlerle karşı karşıya geliyoruz bu kişiler görüşleri çeşitli kitaplara, isimlere , ekollere dayandırmaktalar fakat bunun karşısında bizim bilgisine ,ilmine, hayata bakış açısına güvendiğimiz kendimizden saydığımız hocalarımız ise bu konularla ilgili en ufak bir görüşünü beyanını duymuyor bu konuları yok sayan (KONUNUN HASSAS OLAMASI YANLIŞ ANLAŞILMAYA MÜSAİT OLMASI , İŞİN İÇİNDE SİYASETİN OLMASI VEYA FİTNEYE KAFA KARIŞIKLIĞINA SEBEP OLUNMAK İSTENMEMESİ GİBİ GAYERLERLE GÖRÜŞ BEYANINDAN KAÇMAKTADIRLAR) tutum içinde görüyoruz. Sizden ricam bu konuyu Allah rızası için ilmi bir ciddiyet içinde konunun yan başlıklarınıda ele alır tarzda inceler bizleri de sosyal medya aracılığı ile (kendi kişisel sitenizde yayınlayacağınız videolar olabilir) bilgilendirirseniz Allah için mutlu oluruz.Unutmayın sizler peygamber varislerisiniz bu konuda Müslümanları bilgilendirmek Cenabı Hakkın katında size verilmiş bir görevdir.Ayrıca bu konularda susanlara karşı selefilik düşüncesine sahip bu insanlar sanki sizleri dünyalık nimetler (MAKAM MEVKİ YALAKALIK vb.) karşısında ahretini satan kişiler gibi lanse etmekteler tabii bu durum bizleri rencide etmekte fakat elimizden de bir şey gelmemektedir. Sadece gayesi cenabı hakkın rızasına uygun bir hayatı kendine amaç haline getirmeye çalışan biri olarak bu konuda sizlerden yardım bekliyor konunun vuzuha kavuşması için rabbimden sizlere ilim gayret sabır ve feraset vermesini niyaz ediyorum. Selam ve dua ile kolay gelsin.

Cevap

Selamun aleykum kardeşim. Yaşadığımız bu asırda ve beşeri düzen içerisinde meseleyi sadece oy kullanmak haramdır veya haram değildir demekle bu işi tartışacaksak bunun hiçbir faydası olmaz ve sadece bir çocuk oyuncağı haline gelir. Oy kullanmak caiz değildir diyen bir insan bu ortamdan nasıl çıkılacağınıda anlatması lazımdır. Eğer oy kullanmak konusunu kurandan veya sünnetten delillendirmek istersek yapamayız çünkü İslam tarihinde sadece 80 – 90 senedir halifesiz bir dönem vardır. Müslüman itikad açısından beşeri düzenleri helal görmesi zaten tartışılamaz. Ancak burada bir mecburiyet söz konusudur. Günümüz alimlerinin yüzde doksanı bu konuda hakka ulaşmak için zaruretten dolayı oy kullanmaya cevaz vermişlerdir. Sadece çok az bir kısmı bu yöntemi kökten reddetmişlerdir. Bu durum ormanda ölmek üzere olan birisinin kurtulmak için çarelere baş vurmasına benzer. Bu haramları kabul etmesinden dolayı değildir. Hakka ulaşmak için ve başka hiçbir yol kalmadığından dolayı sadece bu niyet ile sandığa gitmesi ve oy kullanması gibidir. Bu konuda günümüz alimlerini dinlemeden sadece yüzeysel olarak hiçbir ilmi dayanağı olmada delil getirerek oy kullananlara müşrik diyenler bu konuda ne üretmişlerdir ve nasıl bir yol izlemişlerdir? Günümüz alimleri bu konuda ve yaşadığımız günün şartlarını dikkate alarak iki hususa dikkat çekmişlerdir. Bunların birincisi, açık bir şirk veya haram olan sonuçlara götüren sorunlardır. Bu tür sorunları aslında sorun olarak görmenin de bir gereği yoktur. Müslüman’ın tavrı açık ve nettir. Mesela faiz, ekmek, su gibi çıkmıştır önümüze. Ama bizim tavrımız bellidir. Kıyamete kadar faiz haramdır. Bu kadar.

İkinci tür sorunlar, Müslümanların aralarında görüş ayrılığına neden olan, ulemanın farklı içtihatlar yaptığı konulardır. Demokratik bir eyleme iştirak etme veya demokrasiyi kullanma gibi konular böyledir. Bu durumda Müslümanlar olarak kesinlikle birbirimizi incitmeyiz. Tabi olduğumuz âlimlerin görüşüne göre hareket ederiz. Bizim izlediğimiz yolun doğru olduğunu ama diğerlerinin izlediği yolun da doğru olabileceğini, bir noktadan sonra yanıldığımızı anlarsak taassuba kaçmadan o görüşe intikal edeceğimizi bilmeliyiz. Nefislerimize uymadan, şeytanı sevindirmeden yol almanın usulü budur. Bu mesele tartışmaya götürüldüğünde önümüze bir çok başka meseleler çıkar ve bu sadece oy kullanma meselesinde kalmaz. Bir işyeri açmak, şirket kurmak ve hatta nüfus taşımak konuları önümüze çıkacaktır ki bunun ne kadar yanlış bir tartışma yöntemi olduğu daha çok ortaya çıkmış olur. İslam ile yönetilen bir yerde Müslümanlara mübahlar dairesinde seçimleri sorulur ve istedikleri gibi karar verebilirler. Ancak günümüzde ise demokrasi düzeninde böyle bir seçim hakkı yoktur. Artık sandığa giden bir Müslüman hangi niyet ile gittiği kendi ile rabbi arasında kalan bir mesele olur. Eğer bir şahsı sevdiği için, bir partiyi desteklemek için veya niyeti sadece mecburiyetten dolayı var olan şartlarda hakka en yakın olan kimseyi desteklemek için mi durumunu artık kendi ile Allah arasında kalır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.