Dini Soru / Sorular / Oyun programlamak caiz midir ?

Oyun programlamak caiz midir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Oyun programlamak caiz midir ?

Soru

İnsan resmi çizmenin dinimizce yasak olduğunu biliyorum. Bilgisayardaki futbol ve basketbol oyunları gibi oyunların da bunun gibi olduğunu söyleyemez miyiz? Bu oyunlardaki karakterler bilgisayarda çiziliyor ve onları yönetebiliyoruz. Böyle oyunları oynayabilir miyiz?

Cevap

Selamun aleykum Mert kardeşim. Çizgi romanlar, çizgi filmler ve benzeri resimlerin yapılması ve hatta bunun bir meslek olarak yapılması caizdir. Bu konuda çocukların durumu için müsaade vardır. Diğer bilgisayar oyunları ise örneğin futbol, basketbol ve savaş oyunları gibi oyun programlarını oluşturmak ve programlamak ise o programın içeriğine göre caiz olur veya olmaz. Boş ve faydasız olan, vakit öldüren ve insanları uyuşturan oyunların oynanması zaten caiz olamaz. Oynanması caiz olmayan birşeyin yapılması ve programlanması ise bundan daha ağır olmalıdır. Ama bu oyunların oynanmasına yinede haramdır veya küfürdür diyemeyiz. Ayrıca bu tür sanal görüntü ve çizimleri dinimizin haram kıldığı görsellerle bir tutmamak lazımdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.