Dini Soru / Sorular / Oyunculuk ve islam

Oyunculuk ve islam

Sponsorlu Bağlantılar

Oyunculuk ve islam

Soru

Tiyatroda dizide sinemada İslam

Hocam benim oyunculuga karşı ilgim var tiyatroda vb yerlerde yapılan oyunculuklarda rolicabı baska bir kadına ornek verecek olursak annemrolundeki bir kadının sehvetsizce elini opuyorum bir mahsuru varmıdır rol icabı sakasina kufur ediliyor gunahı varmıdır kazanılan para harammıdır oyuncuların toplumun dine bakış acısıyla espiriler yapilor gunahı varmıdır hocam bazen kufur ediyoruz ama tasa topraga masaya cama gunahı varmıdır?

Cevap

Haram olmadıkça, kulluk vazifelerini aksatmadıkça oyuncu olmak mümkündür.

Kadın ve erkek açısından fark olmaz.

İslam’ın sağlıklı ve etkili bir şekilde korunması ve yayılması için bu çeşit sanat faaliyeti zorunlu bulunursa asgari tavizlerle caiz olabilir. Ama zaruri olduğuna bir heyetin karar vermesi gerekir.

Kişi kendinde zaruri görürse yapar, sorumluluk da kendine ait olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

3 Yorumlar

  1. Hocam, kadının erkekle zaruretsiz konuşmasını, diyalog kurmasını haramdır diye biliyorum. Neredeyse bütün dizi-filmlerde bu diyaloglar var. Dizi ve filmlerde kadınların giyim-kuşamlarına ne kadar dikkat ettiği ortada. Günümüzde yukarıda saydığım haramların işlenmediği neredeyse tek bir dizi-film yok. Böyle bir dizi-film varsa söylesinler biz de izleyelim. İslamın yayılması için yapılan dizi-filmlere gelince evet doğru emri bil marufun yapılması gerekir; fakat haramlardan kaçınmanın farzı yapmaktan önce geldiğini biliyorum. Bunları sizi eleştirmek anlamında söylemiyorum; hal bu iken oyunculuk nasıl caiz olacak.

    Teşekkürler.

  2. Hocam oyunculuk haram mıdır?

    • Sümeyyeh kardeşim. Yukarıdaki cevabımızda genel bir şekilde bu soruya cevap verilmiştir. Bu konuda dikkat edilmesi gerekenleri önemsemek gerekir. Çünkü bu içerisinde bir çok haram içerbilen bir ortamdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.