Dini Soru / Sorular / Patronum bana haksızlık yapıyor ne yapmalıyım

Patronum bana haksızlık yapıyor ne yapmalıyım

Sponsorlu Bağlantılar

Patronum bana haksızlık yapıyor ne yapmalıyım

Soru

Selâmün aleyküm hocam, ben tam 5 yıl oldu nerdeyse bi iş yerinden çalışıyorum 2 ortak patronlar var bir tanesi çok sinirli sürekli bağırıp çağırıyor herkese durduk yere ben 5 yıllık bir eleman olmama rağmen orda kalkıp bana beddua ediyor. Bir gün çok hastaydım işe gitmedim bana beddua ediyor çıkıp gelsin demiş arkadaşlara ve bir sürü eleman vardı hepsi çıkmış en çok orada çalışan elemanıyım ne sigorta ne maaşımı yükseltiyor. Hocam onun yüzünden kafayı yiyeceğim ihtiyacım olmasa yemin ederim ki 5 dakika durmam. Ben orda kasiyerim kasaya tek bakıyorum ama bağırıyor müşterilerin yanında gel müşterilere bak bakmak zorundasın halbuki müşterilere de arada bakıyorum ama o farketmiyor sen burda çalışmaya gelmişsin diyor herkesin yanında yemin ederim ki okadar küçük düşürüyor ki bazen diyorum ki kendimi öldürsem daha iyi birde umreye giden biri işte kalkıp bu bedduları ediyor. Hocam hep onun yüzünden onun korkusu yüzünden hastalık çıkardım kimseyle konuşamıyorum hep korku var içimde ne yapayım bilmiyorum bir çözüm yolu yok mu yardım ederseniz çok sevinirim hocam.

Yağmur

Cevap

Merhabalar, benim bu konu hakkında dini bir bilgim yok. Yalnız size şahsi görüşümü sunacağım.

Kimse bir yerde çalışmaya mecbur değildir. Tabii maddi olarak sıkıntı yaşıyosunuzdur, ona bişey diyemem ama şu internete erişebiliyor olmanız bile bence büyük bir nimet, bunun kıymetini bilin. Nice fakirler var, bu kullandığımız bilgisayarlar, telefonlar, internet onlar için bir lüks.
En kötü elinizin altındaki interneti kullanın, iş arama sitelerine girin, başvuru yapın. İş-kur’a gidin, ben şu şartlarda bir iş arıyorum. 5 sene şu mesleği yaptım deyin. Arkadaşlarınıza, akrabalarınıza, eşinize dostunuza haber salın. Ben iş arıyorum deyin.

Ama sakın memlekette iş yok diye yakınmayın, çünkü bunu yapan insanlar 2-3 işe başvurup hemen pes eden insanlardan oluşuyor. Veya önüne gelen işleri beğenmiyorlar. O yüzden işsizim diye geziyorlar.

Kesinlikle şunu unutmayın, Allah’tan başka kimsenin kulu değiliz. O yüzden o iş yerinde çalışmak zorunda da değilsiniz.

Şöyle toparlayayım. Çalışmaya mecburum derken, anladığım kadarıyla bir borcunuz var ve onu ödemek istiyorsunuz. Ama siz hiç kendinize öz eleştride bulunup, lükslerden uzaklaştırıp, tasarruf etmeyi düşündünüz mü? Bence düşünmediniz.

Şimdi size kabaca bi hesap yapayım.
Maaşınız: 1000 tl
Elektirik faturası: 80 tl
İnternet faturası: 60 tl
Telefon faturası: 30 tl

Siz şimdi sohbet etme lüksünden vazgeçip telefonu bırakmaya cesaret edebilir misiniz?
Facebook’a, haberlere vs. bakma lüksünden vazgeçip İnterneti bırakmaya cesaret edebilir misiniz?
Dizileri, evlilik programlarını bırakıp televizyondan vazgeçerek elektrik faturasını yarı yarıya düşürmeye cesaret edebilir misiniz?
Eğer arabanız varsa arabayı eve bırakıp yakıt masrafından tasarruf etmeyi hiç düşündünüz mü? (Aylık yakıt En az 100-150 tl)
Sigara içiyorsanız, sigarayı bırakmaya cesaret edebilir misiniz? (Aylık 350-400 tl)

Eğer bunlara cevabınız evet olursa, bu tasarruf ettiğiniz paralarla birikim yapabilirsiniz.

Eğer bunlara veda etmeye cesaret edemezseniz, yani kusura bakmayın mızmızlanmaya devam edersiniz.

Ben bu konularda çok doluyum, halkımız lüksünü azaltmayı düşünmüyor ama zorda, darda olduğunu söylüyor. Hepimiz zorluklar çektik arkadaşlar, ama bunun çözümü ben zorluk yaşıyorum deyip hayattan kopmak değildir. Bir an önce harekete geçmektir.

Arkadaşlar hakkınızı helal edin;
niyetim kimseyi kırmak değil. Sadece insanları bilinçli olmaları konusunda uyarmak istedim.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.