Dini Soru / Sorular / Peygamber efendimizin görevleri nelerdir

Peygamber efendimizin görevleri nelerdir

Sponsorlu Bağlantılar

Peygamber efendimizin görevleri nelerdir

Soru

Peygamberimizin görevi nelerdir kısaca
Peygamber efendimizin görevleri hangi ayetlerde geçer bilgi verir misiniz.

Cevap

Temel olarak bütün peygamberlerin görevleri aynıdır. Peygamberler Allah’a iman etmeye ve onun vahiylerini yine onun kullarına tebliğ etmekle sorumludurlar. Peygamberimizin de görevinin temeli budur. Kısa ve maddeler halinde peybamberimiz aleyhisselamın görevlerini izah edelim.

Peygamber efendimizin görevleri:

– Hz. Muhammed (s) bir peygamber olarak, ona gelen ayetleri insanlara ulaştırmıştır, böylece tebliğ görevini yerine getirmiştir.

– Hz. Muhammed (s) ona gelen ayetleri aynı zamanda gerek sözleriyle gerekse davranışlarıyla açıklamış, ayetlerin nasıl anlaşılacağını insanlara öğretmiştir.

– Peygamberimizin peygamberlik yönünden biri de, Kuranıkerim’deki öğütleri bizzat uygulayarak, insanlara öncülük etmektir Namazı, orucu, zekatı, iyilik etmeyi, güzel davranışlarda bulunmayı, ilk Müslümanlar Peygamberimizden görerek öğrenmiş, kendileri de aynısını yapmışlardır.

– Hz Muhammed (s) fiziksel özellikleri ve biyolojik bir varlık olarak normal bir insandır; fakat biz insanlardan önemli bir ayrıcalığı vardır: O, Allah’ın insanlar için seçtiği bir elçidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: peygamberimizin görevleri

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.