Dini Soru / Sorular / Peygamberimize nasıl selam gönderilir

Peygamberimize nasıl selam gönderilir

Sponsorlu Bağlantılar

Peygamberimize nasıl selam gönderilir

Soru

Hocam salavat nasıl getirilir? Peygamber efendimize nasıl salat ve selam gönderilir bilgi verir misiniz? Çok teşekkürler.

Cevap

Peygambere selam göndermek ona salavat getirmekle olur. Yani; Allahumme salli ala seyyidina Muhammed diyerek ona selam gönderilir. Her söylenen salavatı bir melek alıp peygamberimize; işte bu salavat falancadan sana gönderilmiştir denir ve oda karşılıkta bulunur.

Kur’an-ı kerimde salavat:

Allah ve melekleri, Resule salât ediyor. Ey iman edenler, siz de salât edin. buyuruluyor. (Ahzab 56)

Hadis-i şeriflerde salavat:

(Şefaatime en layık olan, bana en çok salevat okuyandır.) [Tirmizî] (Kıyamette bana en yakın olan, en çok salevat getirendir.) [Tirmizî] (Sabah-akşam on salevat getiren, kıyamette şefaatime kavuşur.) [Taberânî] (Cuma günü ve gecesi çok salevat getirene şefaat ederim.) [Beyhekî] (Günde yüz salevat okuyan, kıyamette şehitlerle beraber olur.) [Taberânî] (Günde bin salevat okuyan, cennetteki yerini görmeden ölmez.) [İbni Şahin] Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

  1. Merhaba, gecenlerde bir soru sormustum sevabin sayilarla degistirmek gibi. sizin cevabinizda hadisler disinda olmasina riyaet etmemek idi. Simdi bu yazini okuyorum bukadar dua et 80 yillik gunah affolu bu kadar oku sehit mertebesi bu kadar oku ve karsiligi var iyide adamin gunahi varda Peygamberimiz s.v. kimin izni ile gunah silecek veya sefaat edecek elbette Allah`in izni ile . Bunlarin varmidir bir ispati malum peygamberimiz yapilan hatalarin gunahlarinida belirtmis ve bunlarin ancak samimi tevbe ile Allah tarafindan affolunacagini soylemistir. otur gunah isle sonra sayilarla adetli dua et ve gunahlar affolsun biraz celkiskili gibi geliyor. Simdi bunlari peygamber efendimizmi soylemis varmidir bun ispati.?

    Not: Yazım hasa peygamberimizi kucultmek veya hadirslere riayet etmemek veya Allah`in kararlarini elestirmek manasinda deyildir. Bu tur sorular insanin kafasinda birden lamba gibi yaniveriyor nedense…
    .

  2. Merhabalar kardeşim. Evet sayılarla ilgili olan zikirlerde özellikle hadisi şeriflerde varsa onları esas almak önemlidir. Bunun dışındakiler ise ne farz nede sünnettir. Yukarıda bahsi geçen hadisi şerifin kaynağını bulamadığımızdan dolayı hata olarak yayınlandığını söylemek isterim. Hatırlatma yaptığınız için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Ancak şu bir gerçektir ki cuma günü ve salavat getirmenin fazileti hakkında bir çok hadisi şerifler vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.