Dini Soru / Sorular / Peygamberimizin insani yönüyle ilgili 5 ayet

Peygamberimizin insani yönüyle ilgili 5 ayet

Sponsorlu Bağlantılar

Peygamberimizin insani yönüyle ilgili 5 ayet

Soru

Selamun aleykum. peygamberimizin insani yönüyle ilgili 5 ayeti kerime istiyorum lütfen yardımcı olur musunuz. Teşekkür ederim.

Cevap

Hz. Muhammed aleyhisselam, bizim içimizden ve bizim gibi bir insan peygamber olarak gönderilmiştir. Onun insani yönünün olmasının sayısız hikmetleri vardır.

Peygamberimizin insani yönüyle ilgili 5 ayet:

1. AYET:
“Andolsun Allah’ın Resûlünde sizin için -Allah’ı ve âhireti arzu eden ve Allah’ı çok anan kimseler için- (uyulacak) en güzel bir örnek vardır” (Ahzâb, 33/ 21)

2. AYET:
“Nün. Kaleme ve yazdıklarına andolsun, Sen Rabb’inin nimetiyle ünlenmiş (bir deli) değilsin. Senin için kesintisiz bir mükâfat vardır. Ve sen, büyük bir ahlâk üzeresin” (Kalem, 68/ 1-4)

3. AYET:
“De ki: Ben size, ‘Allah’ın hazineleri benim yanımdadır.’ demiyorum. ‘Ben gaybı da bilmem.’ Size ‘Ben bir meleğim.’ de demiyorum. ‘Ben sadece, bana gön*derilen vahye uyuyorum.’…”

4. AYET:
“Şöyle dediler: Bu ne biçim peygamber; (bizler gibi) yemek yiyor, çarşılarda dolaşıyor! Ona kendisiyle beraber uyarıcı olarak bir melek indirilmeli değil miydi?” (Furkan suresi, 7. ayet.)

5. AYET:
“De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım. (Ne var ki) bana, ‘Sizin İlah’ınız ancak bir tek İlah’tır’ diye vahyolunuyor. Kim Rabb’ine kavuşmayı umuyorsa yararlı bir iş yapsın ve Rabb’ine kullukta kimseyi ortak koşmasın.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.