Dini Soru / Sorular / Peygamberimizin kimsesizlerle ilgili hadisleri

Peygamberimizin kimsesizlerle ilgili hadisleri

Sponsorlu Bağlantılar

Peygamberimizin kimsesizlerle ilgili hadisleri

Soru

Ne olur sorumu yanıtlayın

Peygamberimizin kimsesiz çocuklara yaklaşımı hakkında kısa maddeler halinde örnekler istiyorum. Maddeler onlara çok değer verirdi gibi şeyler lütfen!

Cevap

Peygamber aleyhisselam, kimsesiz çocuklarla özel olarak ilgilenmiştir. Bu konuda bir çok örnek bulunmaktadır.

– Kimsesiz çocuklara yardım ederdi.
– Kimsesiz çocukların başını okşar onlara güzel sözler söylerdi.
– Kimsesiz çocukları evine davet eder, karınlarını doyururdu.
– Onlarla konuşur ve çoğu kere onlarla adeta bir çocuk gibi olur gönüllerini alırdı.
– Küçük olan kimsesizleri koruyanlara ve yardımcı olanlara cennette büyük mükafat olduğunu haber verirdi.

Yetim ve kimsesizlerin korunması hakkında hadisi şerifler:

“Kendi yetimini veya başkasına ait bir yetimi himaye eden kimseyle ben, cennette şöyle yan yana bulunacağız.”Hadisin ravisi Malik İbni Enes, -Peygamber Aleyhisselam’ın yaptığı gibi- işaret parmağıyla orta parmağını gösterdi. (Müslim, Zühd 42.)

“Bir kimse sırf Allah rızası için bir yetimin başını okşarsa, elinin dokunduğu her saç teline karşılık ona sevap vardır”. (Ahmed ibni Hanbel, Müsned, V, 250.)

“Bir kimse, Müslümanların arasında bulunan bir yetimi alarak yedirip içirmek üzere evine götürürse, affedilmeyecek bir suç işlemediği takdirde, Allah Teala onu mutlaka cennete koyar”. (Tirmizî, Birr 14.)

Allah Resulü Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdu:
“Ben ve yanakları solmuş dul kadın, kıyamet gününde, yan yana iki parmak gibi beraber olacağız. Mevki ve güzellik sahibi bu kadın, kocasından dul kalmıştır. Kendini yetimlerine adamış ve bu durum onlar evleninceye, ya da ölünceye dek böyle devam etmiştir.” [(İbn Mâlik (R.A) Ebû Dâvud (R.A)]

Allah Resûlü Sallallahu Aleyhi ve Sellem buyurdu:
“Sofralarında yetim bulunduran kimselerin sofrasına şeytan asla yaklaşamaz.” [Ebû Mûsa (R.A) Taberânî (R.A)]

“Bir kimse, akrabasından veya başkasından olan bir yetimi, yetim kendisini kurtarana kadar uhdesine alsa, o kimseye Cennet vacip olur.” [Ravi: Hz. Adiyy Ibni Hakem (R.A.)]

“Üç kişiye kıyamet gününde Allah, nazar etmez; onları tezkiye etmez ve onlar için elim bir azap vardır: Okuturken yetimi ezen hoca, ihtiyacı yok iken dilencilik yapan kimse, yaranmak için sultana dalkavukluk yapan adam. ” [Ravi: Hz. Ibni Abbas ((R.A)]

Halkın içinde Allah’tan en uzak olan iki kimsedir: Birincisi, ümeranın meclisinde oturur da zulme ait sözlerinde onları tasdik eder. Diğeri ise çocukların muallimidir. Fakat onların hepsini ayni derecede eşit tutmaz. Ve yetimin hakki hususunda Allah’tan korkmaz. [Ravi: Hz. Ebu Umame (R.A)]

Kalbinin yumuşamasını ve hacetinin görülmesini sever misin? Yetime merhamet et, onun başını oksa ve ona yediğinden yedir. Kalbin yumuşar ve hacetine erişirsin. [Ravi: Hz. Ebud Derda (R.A)]

Namaz hususunda Allah’tan korkun. Namaz hususunda Allah’tan korkun. Namaz hususunda Allah’tan korkun. Köleleriniz hakkında da Allah’tan korkun. Su iki zaif hakkında da Allah’tan korkun; Dul kadın ve yetim çocuk. [Ravi: Hz. Enes (R.A)]

Allah’a en sevgili ev, içinde ikram gören yetim bulunan evdir. [Ravi: Hz. Ibni Omer (R.A)]

Halkin icinde Allah’dan en uzak olan iki kimsedir: Birincisi, umeranin meclisinde oturur da zulme ait sozlerinde onlari tasdik eder. Digeri ise cocuklarin muallimidir. Fakat onlarin hepsini ayni derecede esit tutmaz. Ve yetimin hakki hususunda Allah’dan korkmaz. Ravi: Hz. Ebu Umame (r.a.).

Kalbinin yumusamasini ve hacetinin gorulmesini sever misin? Yetime merhamet et, onun basini oksa ve ona yediginden yedir. Kalbin yumusar ve hacetine erisirsin.
Ravi: Hz. Ebud Derda (r.a.)

Namaz husususunda Allah’tan korkun. Namaz hususunda Allah’tan korkun. Namaz hususunda Allah’tan korkun. Koleleriniz hakkinda da Allah’tan korkun. Su iki zaif hakkinda da Allah’tan korkun; Dul kadin ve yetim cocuk.
Ravi: Hz. Enes (r.a.)

Helak edici su yedi seyden kacininiz: Allah’a ortak kosmaktan, sihirden, hakli durum haric Allah’in haram kildigi cana kiymaktan, faiz yemekten, yetim mali yemekten, savas gunu harpten kacmaktan ve namuslu, mu’min, habersiz hanimlara iftira etmekten.
Ravi: Hz. Ebu Hureyre (r.a.)

Yetimi kendine yakin tut. Basini elinle oksa ve onu sofrana oturt. Boyle yaparsan, kalbin yumusar ve hacetin gorulur.
Ravi: Hz. Ebu Imran (r.a.)

Dort sey dort yerde nafaka olarak kabul olunmaz: Hiyanet, hirsizlik, suistimal ve yetim malindan saglanan kazancla Hac, Umre, Sadaka ve Cihad olmaz.
Ravi: Hz. Ibni Omer (r.anhuma)

Dort taife Cennete giremez: Ickiye devamli, faiz yiyen, haksiz yere yetim mali yiyen ve anne babasina (ailesine) asi olan. (Tevbe ederse mesele yok.)
Ravi: Hz. Ebû Hureyre (r.a.)

Yetimin basini one dogru, babasi oleni de arkaya dogru mesh et.
Ravi: Hz. Muhammed ibni Suleyman (r.a.)

Allah’a en sevgili ev, icinde ikram goren yetim bulunan evdir.
Ravi: Hz. Ibni Omer (r.anhuma)

Cennette “Darul ferah” denilen bir eve ancak mu’minlerin yetimlerini sevindirenler girer. Ravi: Hz. Ukbe Ibni Amir (r.a.)

Kalbinin yumusamasini istersen yetimin basini oksa ve miskini doyur.
Ravi: Hz. Ebu Hureyre (r.a.)

Buyuk gunahlar yedidir: Allah’a sirk kosmak, hak yol ile olan mustesna, Allah’in haram kildigi bir kimseyi oldurmek, namuslu kadina iftira etmek, cepheden kacmak, faiz yemek, yetim mali yemek, hicretten sonra cahiliye bedeviligine donmek.
Ravi: Hz. Ebu Said (r.a.)

Kim bir veya iki yetimi barindirirsa, sabir etse ve sevabini da umid etse, Ben onunla Cennette su iki parmak gibi olurum. (Sehadet parmagi ve orta parmagini hareket ettirdi.) Ravi: Hz. Ibni Abbas (r.anhuma)

Bir kimse, akrabasindan veya baskasindan olan bir yetimi, yetim kendisini kurtarana kadar uhdesine alsa, o kimseye Cennet vacib olur.
Ravi: Hz. Adiyy Ibni Hakem (r.a.)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Yemin bozmak günah mıdır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.