Dini Soru / Sorular / Rızık nasıl artar

Rızık nasıl artar

Sponsorlu Bağlantılar

Rızık nasıl artar

Soru

Esselamun aleykum biz rızık için ne kadar çabalarsak çabalayalım rabbim gene sadece nasibimizde olanımı verir. Mesela ben daha çok para kazanmak istiyorum ama ne kadar istesem de hep bir engel çıkıyor. Ya eşim isten çıkıyor ya benim işimde sorun çıkıyor bir türlü olmuyor. Ne kadar istesekte yerimizde sayıyoruz. Sormak istediğim yani biz acaba boşuna mı çabalıyoruz. Evet çalışmak gerekiyor ama her halde genede ez elde bize yazılan rızıktan başkası verilmiyor. O halde ne yapmamız gerekir her şeyi oluruna mı bırakmak gerekiyor

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Allah’ın kaderimize yazdığı diye bildiğimiz durum onun geçmişte ve gelecekte neler olacağını bilmesi anlamındadır. Ve her insana mutlaka çalıştığının karşılığı verilecektir. Kuranı kerimde şöyle buyrulur:

İnsan için ancak çalıştığı vardır. Şüphesiz onun çalışması ileride görülecektir.(Necm 39 ve 40. ayetler) ayette kastedilen çalışma; dünya için çalışma, ahiret için çalışma veya her ikisi için de çalışma anlamlarına gelebilir. Hangi anlama alınırsa alınsın gerçek olan bir şey var ki, o da; “Çalışan mutlaka karşılığını görür.” esprisinin, Allah’ın iradesine ve İslâm’ın ruhuna uygun düşmesidir. Buna, Allah’ın yeryüzünde geçerli kanunu, “Sünnetullah” da diyebiliriz. Çünkü, “Allah’ın öteden beri süregelen ve sürecek, kendisine özgü, değişmeyen bir davranış tarzı vardır.”(5) Bu tarz ve bu uygulama herkes için geçerlidir. Yani, dünya kurulalıdan beri çalışan mutlaka karşılığını görmüş ve bundan sonra da görecektir. Bu noktada inanan-inanmayan vb. ayırımı da yapılmaz. Zira, bütün varlıkları yaratan Allah olduğuna göre, Yüce Allah’ın bu hususta insanlara farklı muamele yapması düşünülemez. Zaten bu O’nun “Rahman” sıfatının da bir tecellisidir.

Elbette siz Allah’ın ezeli ilminde neler kazanacağınız bilinmektedir ama bu sizin çalışmanıza ve kazanmanıza bir müdahale değildir. İnsan mümin olsun kafir olsun mutlaka dünya için çalıştığının karşılığını alacaktır. Allah dünyada çalışan kimseye de haksızlık etmez yani dünya için çalışana dünyayı verir ve ahiret için çalışana da ahireti verir. Bu konuda da yüce Allah şöyle buyurur:

“Her kim, bu çarçabuk geçen dünyayı dilerse ona, yani dilediğimiz kimseye dilediğimiz kadarını dünyada verir, sonra da onu, kınanmış ve mahrum bırakılmış olarak gireceği cehenneme sokarız. Kim de ahireti diler ve bir mü’min olarak kendine yaraşır bir çaba ile o gün için çalışırsa, işte bunların çalışmaları makbuldür. Hepsine; dünyayı isteyenlere de, ahireti isteyenlere de, Rabbinin ihsanından, ayırdetmeksizin veririz. Rabbinin ihsanı kısıtlanmış değildir. Baksana, biz insanların kimini kiminden nasıl üstün kılmışızdır! Elbette ki ahiret, derece ve üstünlük farkları bakımından daha büyüktür.”(Ali imran 145)

Mümin kimse payına düşene razı olmayı bilmeli ve kanaatkar olmayı seçmelidir. Allah’ın bizleri bazen varlıkla ve bazende yoklukla imtihan ettiğini unutmayalım. Bazen bizim için şer zannettiğimiz bir çok şey bizim için hayır olabilir. Biz çalışmalıyız hem dünyamız için hemde ahiretimiz için.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.