Dini Soru / Sorular / Rüyalara inanmak doğru mudur

Rüyalara inanmak doğru mudur

Sponsorlu Bağlantılar

Rüyalara inanmak doğru mudur

Soru

Selamun aleykum hocam. rüyalara inanmak doğru mudur? Lütfen islama göre bu konuyu izah eder misiniz. Teşekkür ederim.

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Rüyaların gerçekliği ve tabir edilmesi hem kuranı kerimde hemde sünnette vardır. Yusuf aleyhisselamın rüya tabir etme hadisesi kuranı kerimde uzun uzun uzadıya anlatılmıştır. Bu açıdan hiç bir sakıncası yoktur. Ancak örneğin ibadet veya fıkhi konularda rüyalarla amel edilemez.

İslâm’a göre rüya üç çeşittir.

1. Salih rüya,
2. Şeytanî rüya,
3. İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya.

Salih rüya, vaki olacak olan şeyleri vukuundan evvel, fıtrî istidad ile idrak etmekten ibarettir. Peygamber (sav) bununla ilgili şöyle buyurur:

“Müminlerin rüyası nübüvvetin kırk altı bölümünden bir bölümdür.”

Şeytanî rüya, şeytanın insanı korkutup üzüntüden üzüntüye sevk etmek için, uyku halinde insanın kalbine verdiği vesveseden ibarettir. Peygamber (sav) şöyle buyurur:

“Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah’tandır. Bunun için Allah’a hamd edip rüyasını söylesin. Hoşuna gitmediği bir rüya görürse o şeytandandır. Şerrinden Allah’a sığınsın ve onu kimseye de açmasın. Yoksa kendisine zarar verecektir.”

İnsanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya ise; insan bir şeyle meşgul olup onunla fazlasıyla ilgilendiği için hakkında rüya görür. Peygamber (sav) bir hadiste şöyle buyurur:

“Rüya üçdür. Allah tarafından olup müjde veren salih rüya, üzüntü verip şeytandan gelen rüya ve insanın kendi kendine bir şeyler söyleyip tasavvur ettiğinden meydana gelen rüya.”

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: rüyalara inanmak

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

  1. Bir insan peygamber efendimizle rüyada yada rabıta yoluyla görüşse peygamber efendimiz ona cennetlik olduğunu söylese o kişide buna inanmasa peygamber efendimize inanmadığı için bu küfür olur mu sorum biraz hayali ama böyle bir durum olursa insan nasıl düşünmeli buna inanmasa peygambere inanmamak mı olur?

    • Rüyalara inanmak farz olmadığı gibi rüyayı inkar etmekte küfre sokmaz. Rabıta da kalbe gelen hisler ise kesin olmayan şeylerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.