Dini Soru / Sorular / Saç bakımı ile ilgili hadisler

Saç bakımı ile ilgili hadisler

Sponsorlu Bağlantılar

Saç bakımı ile ilgili hadisler

Soru

Selamun aleykum hocam. Muhammed in (s.a.) saç bakımıyla ilgili bir hadisi şerifini verebilir misiniz? Saç bakımı hakkında hadisi şerif var mıdır.

Cevap

Aleykümselam kardeşim,
Peygamber efendimiz çok temiz ve dış görünümüne önem veren bir kişiydi. Evinden çıkmadan önce üstünü başını düzelten, temiz giyinen, saçlarını tarayan ve dişlerini temizleyen biriydi. Peygamber efendimizin saç bakımı ile ilgili hadisi şerifleri;
Râvi der ki: “Ebü Katâde, “Evet, ona ikramda bulun!” sözü sebebiyle, günde iki sefer (bakım yapar ve) saçlarını yağlardı.” (Muvatta, Şa’ar 6, (2, 949); Nesâî, Zînet 60, (9183).)
– Hz. Ebü Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: “Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm): “Kimin saçı varsa, ona ikram etsin!” buyurdu.” (Ebü Dâvud, Tereccül 3, (4163).)
– Atâ İbnu Yesâr (rahimehullah) anlatıyor: “Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm)’a saçı sakalı karmakarışık bir adam gelmişti. Efendimiz, ona (eliyle) işaret buyurarak, sanki saçını ıslâh etmesini emretmişti. Adam bunu yapıp sonra tekrar geri geldi. Aleyhissalâtu vesselâm:
“Şu hal, sizden birinizin tıpkı bir şeytan gibi başı(ndaki saçlar) karmakarışık vaziyette gelmesinden daha hayırlı değil mi?” buyurdular.” (Muvatta, Şa’ar 7, (2, 949).)
– Abdullah İbnu Mugaffel (radıyallâhu anh) anlatıyor: “Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) saç bakımını gün aşırı yapmayı emredip, fazlasını yasakladı.”(Ebü Dâvud, Tereccül 1, C4159); Tirmizî, Libâs 22, (1756); Nesâî, Zînet 7, (8,131,132). )

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.