Dini Soru / Sorular / Saça bira sürmek

Saça bira sürmek

Sponsorlu Bağlantılar

Saça bira sürmek

Soru

Cildiye doktoru saç dökülme sorunum için demir hapı yanında bir şişe birayı kaynatıp soğudunda saçıma sürmemi 15 dakika bekleyip yıkamamı söyledi. İçindeki fermante bira mayası saç gelişiminde etkili rol oynuyormuş lakin saç derisi gözenekli olduğundan ve her ne kadar kaynatılıp buharlaşsa da alkol bir miktar içinde kaldığından saç derisine birayı kaynayıp yedirince abdest bozulur mu? Bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim. Allah razı olsun

Cevap

Değerli kardeşim. Hastalık ve tedavi şeklinizi söyleyecek olan doktorunuzdur elbette. Bu konuda esas olarak ancak bir mecburiyet söz konusu olursa bu caiz olur aksi takdirde caiz olmaz. Temiz bir ilaç bulunmadığı takdirde müslüman bir doktorun tavsiyesine binaen necis veya müteneccis bir ilacı tedavide kullanmakta beis yoktur, diyorlar. Bir hastalık için. “İçkiden başka ilaç bulunmazsa içilmesi caizdir” diyen olduğu gibi “caiz değildir” diyen de olmuştur. (bn’i Abidin. c. 4. s. 215)

Abdesti bozması ile ilgili bir durum olmayabilir ama üzerinize alkol bulaşmış bir halde namaz kılmanız caiz olmaz çünkü bu necistir ve temizlenmesi gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Dedikodunun günahı nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: birayla saç yıkamak günah mı

İlgini Çekebilir

Abdestte özürlü hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar Abdestte özürlü hükümleri Soru Hocam rahatsızlığım nedeniyle gün içinde birçok kez gaz kaçılıyorum …

İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme

Sponsorlu Bağlantılar İmam nikahında boşanma ve tekrar evlenme Soru Merhaba ben(bayan)5 ay önce sözlümden ayrıldım …

Bir yorum

  1. Merhaba lavanta kürünü uygularsanız yan etkisi veya zararı olmadığı gibi muhakkak faydasını görürsünüz. Saç dökülmesini neredeyse durduruyor. Sağlıkla kalın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.