Dini Soru / Sorular / Salih insan olmaya çalıştıkça daha çok batmak

Salih insan olmaya çalıştıkça daha çok batmak

Sponsorlu Bağlantılar

Salih insan olmaya çalıştıkça daha çok batmak

Soru

Selamun aleykum. Ben ibadetlerini yapmaya çalışan, harama helale dikkat eden bir kızım. Hayatımda bir eksiğim yok diye sürekli şükrettim, sürekli ama sürekli olumsuz durumlarla karşılaşmama rağmen hiç bir zaman umudumu kaybetmedim. Rabbime sımsıkı sarılmışım uçuruma düşmekten korkuyorum, beni bırakma diyorum. Ben iyi bir insanım diye gezinirken farkında olmadan annemi üzüyormuşum, bugün kadın sinir krizi geçirince fark ettim. Üzdüğüm konu ise su; Bir dayim ve teyzem var, sinsi birer dusman. Onlarin yaptiklariyla ilgili serzeniste bulunup fazla uzerine gitmisim. Gun boyu konusmadik ama gece aglaya aglaya gonlunu almaya calistim, helallik istedim. Ben kotu bir evlatsam, iyi bir kul olmamin imkani yok. Ben nerede yanlis yapiyorum, rabbimle arama buzdan daglar koyuyorum ona cok yakin olmak isterken. Ben ne yapayim?

Cevap

Aleykum selam kardeşim. Allah sizleri ve bizleri doğru yoldan ayırmasın. Allah günahlarından temizlemek istediği kullarının imtihanlarını daha ağır yapar. Çektiğimiz hiç bir sıkıntı asla boş yere gitmez. Hatta ayağımıza batan bir dikenden dolayı bile Allah kuluna sevap yazar. Anne ve babayı razı etmek elbette çok önemlidir. Madem farkına vardınız bunu en uygun şekilde düzeltiniz ve annenizin gönlünü alınız. Şeytan sizin hemen ümitsizliğe düşmenizi ve kötü biri olduğunuzu hissettirir. Asla bunlara kulak asmayın. Hayat bir mücadeledir asla bu mücadeleyi bırakmayın. Kırk defa yıkılsanız bile yeniden ayağa kalkacak ve bir daha deneyeceksiniz. Allah hepimizin yardımcısı olsun.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

2 Yorumlar

  1. Aleyküm Selam,ben siteyi gezen bir misafirim.Buradaki Hoca’lara saygısızlık etmek istemem,ama bir konudaki söylediğiniz söz dikkatimi çekti.Cümle’nizin bir yerinde “ben iyi bir İnsan’ım diye gezinirken…” demişsiniz.Bu konuyu henüz bir kaç gün önce Dini konularda Allah’ın İzni ile kendisini ilerletmiş bir tanıdıkla konuşmuştum.Onun bana öneri Ve ilettiği bilgilerden yola çıkarak size Naçizane tavsiyem;Lütfen bir daha “ben iyi bir İnsan’ım diye gezinirken…” şeklinde sözler demeyin ve o şekilde bir düşünceye de Sahip olmayın.Çünkü bir kimsenin kendisi için “kalbim temiz,iyi İnsan’ım,ben bilgili biriyim vb…” gibi ifadeler kullanması Kibir göstergesi olabilir.Hatta başka bir yönden bakarsak; “Gayb’a taş atmak” da olabilir,bu durumun da ayrı Vebal’i olabilir.Hiç bir kimse kendi kalbinin ne durumda olduğunu bilemez.Sadece Allah bilir.Allah’ın İzni ile;kişi kalbinin ne durumda olduğunu ölünce anlar.Bir İnsan daima kendisini Günahkar görmeli ama asla kötümserliğe kapılmamalı.Ve bunun bilincinde olarak,Allah’ın Affı için Tevbe ve İstiğfar’a devam etmeli,Ümitvar olmalı,asla “Allah beni Affetmez” şeklinde bir Vesveseye kapılmamalı.Şeytan,kimi İnsan’ları bildiğim kadarıyla her konuda(sanırım Dünyevi konularda da) ümitsizliğe düşürmek ister.Aynı zamanda Kibir konusunda da kimi İnsan’lara da Kibir vermek ister.Hatta bu dediklerimi bir kişi üzerinde de yapabilir belki,bir kişiyi hem Ümit’siz,hem Kibirli hale de getirmek isteyebilir,işin doğrusunu Allah bilir.İnsan kendisini asla Cennet’lik görmemeli,ve de asla Cehennem’lik olarak da görmemeli… Bu ikisi de yasaklanmıştır,hatta “Küfür’dür” diye biliyorum,kişi Din’den çıkabilir Allah korusun.Allah bizlerden iki yolun arasında olmayı,Ümitvar bir şekilde Af edilmeyi Talep etmemizi istiyor.Benim de bu yazdıklarımda hatalarım,Günah’larım varsa Allah Affetsin.Yanlışım varsa ve farkeden olursa da düzeltsin İnşaAllah,böylece doğrusunu öğrenmiş oluruz.Allah’a Emanet olun,Hayırlı günler.

  2. Değerli kardeşim Allah sizlerden razı olsun. Bu güzel paylaşımınız gerçekten çok doyurucu oldu ve bilgilendik. Teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.