Dini Soru / Sorular / Seferi İken sünnet namaz kılınır mı

Seferi İken sünnet namaz kılınır mı

Sponsorlu Bağlantılar

Seferi İken sünnet namaz kılınır mı

Soru

Bir kişi yolda iken yani seferi İken sünnet namaz kılınır mı. Dinimizde seferi bir Müslüman sünnet namazını kılar mı kılması gerekmekte midir hükmü hakkında kısaca bilgi verir misiniz.

Cevap

Seferi hükmüne göre yola çıkmış olan bir kimse sünnetleri kılıp kılmamakta serbesttir. Bu ufak ihtilaflar dışında genel olarak bütün mezheplerin görüşleri buna yakındır. Bu konuda Hanefîler şöyle demişlerdir: (ed-Dürrü’l-Muhtâr, I, 742) Eğer seferî emniyet içinde bir yerde konaklayıp yerleşmişse, namaz vakitlerine bağlı bulunan sünnetleri de kılar. Fakat, eğer korku ve kaçma durumunda ise, yani işi acele ve yolculuğuna devam etmek zorunda ise, sünnetleri kılmaz. Muhtar olan görüş de budur.

Seferi iken sünnetlerin kılınmaması hakkında rivayet edilen iki tane hadisi şerifte ise şöyle geçmektedir:
Buharî ile Müslim’de İbni Ömer’den şöyle dediği rivayet edilmiştir:”Hz. Peygamber (a.s.m) ile beraber bulundum. Seferde nafile namaz kıldığını görmedim.”

Bir rivayette şöyle demiştir: “Resulullah (a.s.m) ile beraber bulundum. O seferde iki rekâttan fazla namaz kılmazdı. Ebu Bekir ile Ömer ve Osman’ın da böyle yaptıklarını gördüm.”

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan Kötü söz söylemek günah mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: seferi namazinda sünnet kilinirmi, seferi namazda sünnet kılınırmı, seferi iken sünnet kılınırmı, seferide sünnet kılınırmı, seferilikte sunnet kilinirmi, seferi namazinda sunnetler kilinirmi, hanefi mezhebine göre seferi namazda sünnet kılınırmı

İlgini Çekebilir

Kötü söz söylemek günah mı

Sponsorlu Bağlantılar Kötü söz söylemek günah mı Soru Dinimize göre bir kişinin kötü söz söylemesi …

Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır

Sponsorlu Bağlantılar Teheccüd namazı nedir nasıl kılınır Soru Merhaba hocam. Bir gecede birden fazla teheccüd …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.