Dini Soru / Sorular / Şeytanın isyanı

Şeytanın isyanı

Sponsorlu Bağlantılar

Şeytanın isyanı

Soru

Merhaba, Allah’ın dini uzayı yeryüzünü kaplayan ve her varlığın Allah’a secde ettiği bir dindir. Hatta o ki Allah’ın yüzünü gören dağlar taşlar dayanamamış ve yarılmıştır. Sorum su Şeytan bu olayları bildiği halde ve hatta o gayibte olduğu halde Allah’ın gücü ve ilmini bildiği halde isyan etmek ne haddine? Düzenin bu şekildemi olması gerekliydi? Hz. Adem dünyaya gelecek, Şeytan dünyada herkesin işine karışacak ve insanlık dünyada günah ve sevap işleyecek. Yani Allah insanları ibadet için yarattıysa Hz Ademin ağaçtaki elma yemesi nasıl oluyor? O yemeseydi başka bir kişimi gelecekti dünyaya? Allah`in Peygamberimize (s.a.v.) sen olmasaydın ben bu dünyayı yaratmazdım demesi zaten Allah’ın ilmine gölge düşürmez mi? zaten o her şeyi önceden biliyordu. Biraz karıştı kusura bakmayın. Teşekkur ederim.

Cevap

Merhabalar. Allah’u teala insanı en şerefli ve kıymetli bir varlık olarak yarattı. O yarattığı her şeyde mutlaka bir hikmeti var etmiştir. Burada şunu unutmayalım: İnsanın asıl yurdu dünya değil cennettir ve biz bu hayata geçici olarak gönderildik ve çok yakın bir dönemde asıl yurdumuz olan ahirete döneceğiz. Allah’u teala hakkı ortaya koymak ve göstermek ve insanlardan iyilerle kötüleri bizzat yaptıkları şeyleri onlara göstererek ayırmayı dilemiştir. Şeytan kendi şeytanlığını ve vazifesini yapmaktadır. Her ne kadar şeytan insana düşmanlık etse ve tuzaklar kurmaya çalışsada çoğu kere insanın nefsi ve insi olan şeytanlar kişiye çok daha büyük zararlar verebilmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

3 Yorumlar

  1. Merhaba, bir arkadaşımız şeytanın özelliklerini sormuş ve cevap ise liste halinde verilmiş yalancı, inanmayan v.s. Şimdi, melekler sadece Allah`ın verdiği bilgi ile bilirler, şeytan ise isyandan önce bu tür şeyler ona Allah tarafından mı öğretildi? şeytan Allah`ı gören birisi olarak nasil isyan edebiliyor? (aslinda ben bu soruyu sormustum ama cevabi bu internet sayfanizda birturlu bulamiyorum)

  2. Çok ilginç. Allah razı olsun. Anladım ki biz bu meseleleri ilk okuldan itibaren okumaya başlamalıymışız ki böyle soruları sormayalım. Şimdi öğrenmeye çalışıyoruz nereden başlayacağımızı şaşırıyoruz.

  3. Şeytan cinlerdendi ve şeytanda nefis vardı. Şeytan melekler katına çıkarılmıştı ancak hem ona hemde meleklere kısmi şeyler bildiriliyordu. Gelecek ile ilgili ancak görevli olan meleklerden duyduğu kadarını bilebiliyordu. Şeytanın bilgisine rağmen Allah’a isyan etmesi nefsine uymasından dolayı olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.