Dini Soru / Sorular / Sosyal hayatı düzenleyen ayetler

Sosyal hayatı düzenleyen ayetler

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal hayatı düzenleyen ayetler

Soru

Merhaba hocam sosyal hayatın durum gidişatını düzenlemek açısından kullanılan ve kullanılmak üzere bulunan ayetlerden bize kısaca açıklayabilir misiniz?Bize sosyal hayatı düzenleyen ayetlerden bir örnek verebilir misiniz?

Cevap

Merhaba kardeşim. Allah insana mükemmel ve eksiksiz ve tamamlanmış bir din olan islam dinini vererek onun üzerindeki nimetini tamamladı. Sosyal bir varlık olan insan için emrettiklerini kuranı kerimde bazı ayetlerinde bildirmiş ve emretmiştir.

Sosyal hayatı düzenleyen ayetlerden 8 ayet:

1- Şüphesiz Allah, size emanetleri ehline teslim etmenizi ve insanlar arasında hükmettiğinizde adaletle(adl) hükmetmenizi emrediyor. Bununla Allah, size ne güzel öğüt veriyor! Doğrusu Allah, işitendir, görendir (Nisa, 58).

2- Ey iman edenler, sizden birinize ölüm yaklaştığında, vasiyet hazırlarken, içinizden adaletli(adl) iki kişiyi şahit bulundurun. Veya yolculukta olup sizde ölüm işaretleri belirirse, sizden olmayan başka iki kişiyi iki kişiyi şahit olarak tutun. … (Maide, 106).

3- Şüphesiz Allah, adaleti(adl), iyilik yapmayı, yakınlara vermeyi emreder; çirkince utanmazlıkları, kötülükleri ve zorbalıkları yasaklar. Size öğüt veriyor ki, öğüt alıp düşünürsünüz (Nahl, 90).

4- Sürelerinin sonuna gelince, artık onları güzelce tutun ya da maruf üzere onlardan ayrılın. İçinizden adalet(adl) sahibi iki kişiyi de şahit tutun. Şahitliği Allah için dosdoğru yerine getirin. … (Talak, 2).

5- “Ey insanlar! Doğrusu biz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışmanız için sizi kavimlere ve kabilelere ayırdık…” (Hucurât, 13)

6- “Dünya hayatında onların geçimliklerini aralarında biz paylaştırdık ve bir kısmı, diğer bir kısmı çalıştırması için bir bölümünü bir bölümü üzere derecelerle yükselttik.” (Zuhruf, 32)

7- “Bazınız bazınızdan meydana gelmedir.” (Âl-i İmrân, 195)

8- “Ve insanı sudan (meniden) yaratıp da ona, (ana-baba tarafından) soy-sop, (karı-koca tarafından) akrabalık veren Odur.” (Furkan, 54)

Sponsorlu Bağlantılar

Bir önceki yazımız olan İnternetten altın alıp satmak caiz mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: sosyal hayatla ilgili bazi ayetler kisa, sosyal yaşantı ile ilgili ayetler

İlgini Çekebilir

İnternetten altın alıp satmak caiz mi

Sponsorlu Bağlantılar İnternetten altın alıp satmak caiz mi Soru Selamün Aleyküm. hocam katılım bankası hesabında …

Yemin bozmak günah mıdır

Sponsorlu Bağlantılar Yemin bozmak günah mıdır Soru Su gunahi islemeyecegim diye yemin ettim ama bozmak …

3 Yorumlar

  1. Odevimi sorulara bakarak yaptım Teşekkürler

  2. Sosyal hayatı olumsuz etkileyen ile ilgili ayetler varmı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.